Kripto Vadeli Spread Ticareti – Kripto Arbitraj Stratejisi

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Herhangi bir spot borsada, çapraz çift ticareti mevcuttur.

Herhangi bir kripto para borsasında, Bitcoin, Ethereum veya USDT gibi büyük kripto para birimlerine karşı çok sayıda kripto paranın alınıp satıldığını göreceksiniz. Bu öncelikle kripto alanının nasıl geliştiği ile bağlantılıdır. Düzenlemelerden kaçınmak için kripto borsalarının çoğu USD ve EUR gibi fiat para birimlerinden kaçındı. Bu nedenle, kripto para birimleri ticareti yapmak için borsalar, bir teklif para birimi olarak ana kriptoyu kullandı. Böylece LTC/BTC, XRP/BTC, ETC/ETH gibi çiftler popüler oldu. Bu durum esasen, ticarette yeni başlayanların çoğunun kafasını karıştıran çok ileri bir adımdı.

Kripto paralar çapraz çift ticareti olmadan, az sayıda işlem seçeneği olacağı için çok popüler olamayacaktı.

Bir noktada, BTC/USDT, ETH/USDT gibi işlem çiftleri ile daha fazla çeşitte ticaret yapma imkanı getiren stable paralar ortaya çıktı.

Çapraz ticaretin dezavantajı

Sadece sahip olduğun şeyi satabilirsin. Yani Bitcoin düştüğünde onu satmalısınız. Sınırlı sayıda seçenekle, ETH veya diğer kriptolara karşı BTC satabilirsiniz. Ancak her şey düşüyorsa, fiat para birimine veya varsa stablecoin'e karşı satmalısınız. Bu nedenle, stabilcoin'lerin olmadığı zamanlarda, tüccarlar ya kaybı kabul etmek ya da kriptoyu borsadan çıkarmak ve bir komisyoncuda satmak zorunda kaldılar.

Çapraz çiftler esneklik sağlar

Binance, Bittrex veya HitBTC'de mevcut olan çok sayıda çapraz çift, spot piyasada hemen hemen her şeye çapraz çift ticareti yaparak çok esnek bir yaklaşım sundu. Ancak, vadeli işlemlerde çapraz çiftler bir ürün olarak mevcut değildir. Yine de kripto, bu tür sentetik ürünleri gösteren ilk pazar olabilir.

Vadeli işlemlerin ne olduğunu ve kripto vadeli işlem ticaretinin faydalarının neler olduğunu anlamanız gerekiyorsa, lütfen Bitcoin Vadeli İşlemler Ticareti hakkındaki ayrıntılı kılavuzumuza bakın.

Spread Vadeli İşlem Örneği

Tipik Vadeli Spread işlem örneği, petrol üzerinde 2 vadeli işlem sözleşmesi ticareti olacaktır.

Örneğin, 21 Nisan ve 21 Mayıs- son kullanma tarihleri ​​olan bir vadeli işlem sözleşmesi. 21 Nisan vadeli uzun (al) kontrat, 21 Mayıs kontratında ise kısa (sat) kontrat yapmak bize bir spread kazandıracak.

Gerçek hayattan örnek verecek olursak, Orta Doğu'da bir çatışma haberi geliyor. Bu, ham petrol teslimatında kısa vadeli kıtlıklar için potansiyel bir risktir. Muhtemelen Petrol için doğrudan sözleşmeyi (en yakın ticaret sözleşmesi) etkileyecektir. Ne olacağından emin olmadığımız için daha fazla sona erme sözleşmeleri de etkilenecek, ancak çatışmanın birkaç ay içinde çözülme olasılığı yüksek. Böylece, daha sonraki sona erme sözleşmeleri üzerindeki etkisi daha düşük olacaktır. Yani sözleşmeden sona erme tarihinden ne kadar uzaklaşırsak o üründe o kadar az oynaklık olacaktır. 21 Nisan'ın 21 Mayıs'tan daha fazla etkileneceğini varsayabiliriz.

Bizim hissemiz Petrolün büyümesindeyse, 21 Nisan-21 Mayıs'tan daha fazla etkilenecek. 21 Nisan'daki kazanç, 21 Mayıs'taki kayıptan daha büyük olacak.

Bu nedenle, Vadeli Spread işlem ticareti, daha küçük oynaklığa sahip sentetik bir ürün yapacaktır. Unutulmamalıdır ki spread ticareti bir tür arbitraj stratejisidir.

Vadeli Spread işlem türleri

Kripto ticaretinde iki tür vadeli spread işlemi vardır.

İlk olarak, farklı kripto para birimlerinde bir spread oluşturabilir, böylece kripto spot piyasalarında çapraz çiftler için benzer ürünlere sahip olabilirsiniz. Örnek: ETH/BTC

İkincisi, aynı ürünü farklı vadelerle takas edebilirsiniz. Bu, yukarıda ele aldığımız örneğe benzer. Örnek: BTC-0321/BTC-0621

Vadeli Spread işlemlerin faydaları

Düşük Riskli Strateji

Kripto para piyasaları son derece değişkendir ve oynaklığı önlemek ve riskleri sınırlamak için, tüccar genellikle emir defterinde görünecek ve onu büyük piyasa oyuncusu için mükemmel bir hedef haline getirecek bir limit stop-loss pozisyonu koyacaktır. Kripto vadeli işlemlerine spread ticareti uygulamak, genel oynaklığı otomatik olarak azaltacak ve aynı zamanda öngörülemeyen piyasa çöküşleri durumunda risklerinizi sınırlayacaktır.

Net yatırım fırsatları

Çoğu durumda, kripto spreadleri, bağımsız vadeli işlemlere göre tipik olarak daha sık trend oluşumu gösterir. Bu trendler daha diktir ve daha uzun sürer.

futures spread

Stratejilerin çeşitlendirilmesi

Yüksek korelasyonlu kripto para piyasalarında spread ticareti kullanmak, ticaret stratejilerinizi çeşitlendirmenize izin verecektir. Vadeli işlemlere kıyasla düşük riske bağlı olarak, tüccar tek bir ticarette daha yüksek kaldıraç veya daha fazla hacim uygulama seçeneğine sahip olacaktır.

Yüksek riskli düşük kaldıraçlı vadeli işlemlerin yerini, yüksek kaldıraçlı spread alım satımı gibi daha az riskli bir seçenek alabilir.

Kripto piyasalarında vadeli spread işlemler nasıl yapılır?

Kripto vadeli işlemlerinde spread alım satımına başlamak için kripto vadeli alım satım işlemlerine izin veren bir kripto borsa hesabına ve grafiği görmek için bir TradingView hesabına ihtiyacınız var.

Spread ticaretinin pratikte nasıl çalıştığını anlamak için FTX borsasında ETH-PERP / BTC-PERP örneğinde, grafiğe bakalım:

TradingView grafiğine gidin ve FTX döviz türünde ETH-PERP / BTC-PERP'nin spreadini almak için:

FTX:ETHPERP/FTX:BTCPERP yazın

Spread fiyatını gösteren bir grafik göreceksiniz.

Kar Al ve Zarar Durdur fiyatlarını belirledikten sonra işlem yapmaya hazırsınız.

Artık FTX borsasını açabilir ve önce bir pencerede ETH-PERP'i, diğer pencerede BTC-PERP'yi açabilirsiniz.

Bir pozisyona girmek için fiyat kabul edilebilir olduğunda, her bir varlık için piyasa emirleri verin.

Sonuç olarak, girdikten sonra 2 pozisyon açık olmalıdır.

Spreadden çıkmak için her iki pozisyonunuzu da aynı anda kapatın.

Kripto vadeli spread işlemleri için ticaret aracı

Kriptoda spread riskini daha da azaltmak için özel bir ticaret terminali oluşturduk.

Spread ticaret terminali, spread oluşturmak için hangi varlıkları kullanmak istediğinizi seçmenize olanak tanır. Terminal görünümünü Classic Trading'den Spread Trading'e değiştirmek için strateji türünü değiştirmeniz yeterlidir. Bunu, değişim seçimi açılır menüsünden hemen sonra bulabilirsiniz.

Vadeli işlem ticareti sunan tüm kripto para borsalarında mevcuttur, şu anda liste FTX, Deribit, Bybit ve Binance Vadeli İşlemlerini içerir.

TradingView grafiği anında uyarlanacak ve size grafikte sentetik ürünü gösterecektir. Terminalimiz, yarattığınız spreadi basit bir şekilde gösterecektir.

Harika olan şey, daha sonra ticareti otomatikleştirebilir ve borsada basit bir çift ticareti yapıyormuşsunuz gibi Kâr Al ve Zararı Durdur hedeflerini seçebilirsiniz. Hedefler Wundertrading tarafından izlenecek ve istenilen seviyeye ulaşıldığında gerçekleştirilecektir.

Hem girişler hem de çıkışlar, beklediğiniz fiyatı aldığınızdan emin olmak için bir piyasa emriyle yapılır. Bir yandan, limit girişleri daha ucuzdur ve spread ticaretini daha esnek hale getirir. Öte yandan, kripto piyasalarında fiyat oynaklığı kayda değer olduğundan riskler artar.

WunderTrading'de vadeli spread işlemlerini şimdi deneyin!

...

Next page