Kripto Ticareti için DCA veya Dolar Maliyet Ortalaması Alma Botları?

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Önceki makalelerde bahsettiğimiz gibi, kripto para ticaret botları, belirli bir ticaret stratejisi uygulayan bilgisayar programlarıdır. DCA kripto botları, alım satımı Dolar Maliyet Ortalaması alım satım stratejisine en uygun yapan botlardan biridir. Bu yazıda DCA botunu ve arkasındaki konsepti açıklayacağız.

DCA kripto stratejisi nasıl çalışır?

Dolar maliyet ortalaması (DCA), toplu yatırım yerine, fiyat nasıl değişirse değişsin, belirli bir zaman aralığında daha az sayıda varlığın tekrar tekrar satın alınması anlamına gelir. Genel olarak, çoğu insan kısa vadeli bir piyasa gerilemesi ve ayı piyasası sırasında satın almaya çalışır.

DCA kripto stratejisini uygulamak, bir kerede çok fazla para yatırma ve giriş zamanının yanlış tahmin edilmesiyle yüksek oranda yatırım kaybetme riskini azaltabilir.

DCA'yı kullanmak için önce ne kadar para yatırmak istediğinize karar vermeniz ve ardından tüm parayı bir kerede yatırmak yerine belirli bir süre içinde daha küçük eşdeğer bir miktarda para satın almanız gerekir. Bitcoin işlemi tarihin en yüksek noktasına ulaştığında satın almanız veya piyasa taban yaptıktan sonra düşük bir fiyattan satın almanız mümkündür. Daha uzun bir döneme bakıldığında, cüzdanınızdaki tüm BTC' lerin ortalama fiyatı, tepe ve dip arasında dengelenecektir.

DCA stratejisini başlatmak için en iyi zaman nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin fiyatı Mart 2020'de aniden 4.000 USD'nin altından 61.000 USD'ye yükseldi. Şu ana kadar Bitcoin işlem fiyatı 50.000 USD'nin üzerinde ve bu da Mart 2020'ye göre % 1150'lik tam bir artış demektir. Piyasada aktif olanlar için çok büyük bir kar fırsatı sağladı ancak hala bekleyenler için pazara girme zamanı, trene binmek için kaçırılan başka bir fırsat.

Kripto piyasasına girişin zamanlaması ile ilgili sorun, bir varlığın tarihi yüksek bir seviyede gerçekleşen ticaretini izlemek ve daha düşük seviyelerin gelmesini beklemektir. Ancak düşük seviyelerin ne zaman geleceğini veya ne zaman geçeceğini gerçekten bilmenin yolu yok. Bitcoin iki gün içinde %12 düşerse, bu satın alma zamanının geldiği anlamına mı geliyor yoksa daha fazla düşüşü beklemeli miyiz?

Geleneksel değer yatırımı veya dip stratejilerinde satın alma yeri arıyorsak, herhangi bir giriş noktası bulmak zor olacaktır.

Bu nedenle, diğerleri zaten aya ulaştığında aştığında, kripto acemileri giriş fırsatlarını defalarca kaçırırlar ve ayrıca yüksek fiyatlarla satın alma yapmaları nedeniyle de kaybettiler. Kripto para alım satımına yönelik büyük bir eğilimin olduğu bu dönemlerde ve geleneksel alım satım stratejilerine dayalı olarak iyi bir giriş noktası tahmin etmenin mümkün olmadığı zaman dilimlerinde, pazara farklı zaman aralıklarında girerek yüksek fiyatlarla all-in riskini azaltabiliriz.

Bu Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) ticaret botlarının bel kemiğidir.

Kripto DCA'nın faydaları

DCA (dolar maliyet ortalaması) genellikle avantajlıdır. Düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmanızı sağlar ama elbette birkaç dezavantajı var. Son dört ay gibi aşırı bir boğa piyasasında, zaman içindeki ortalama fiyattan bir kerede toplu miktarda yatırım yapmak daha iyi olabilir. Ancak yine de, bu tür bir durum genellikle olaydan sonra öngörülebilir. Bunu ne siz ne de teknik analizde çok iyi olduğunu iddia eden herhangi bir kripto yatırımcısı önceden bilemez.

DCA'nın gerçek amacı, değişken piyasalarda kripto yatırımı riskini azaltmaktır. Planlı bir satın alma yaptığınızda piyasa performansınıza bağlı olarak DCA, kayıplarınızı azaltmanıza veya kazançlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. DCA sizin tepeden alım yapmanızı ve uzun süre zararda kalmanızı engellemeye çalışır. Belki de DCA'nın gerçek yararı, tek fiyattan all-in işlemlerin duygusal baskısını azaltmasıdır.

Risk azaldıkça getiri de düşecektir, ancak Bitcoin konusunda uzun vadeli bir iyimserseniz ve sadece onu kolayca elde tutmanın bir yolunu arıyorsanız, o zaman ilk Bitcoin'i satın aldığınızda, dolar maliyeti ortalama stratejisini dikkate almaya değer.

Kripto DCA’nın dezavantajları

Maliyet ortalama yöntemi karlı bir strateji olmasına rağmen, bazı insanlar buna şüpheyle bakıyor. Strateji, yüksek oynaklığın pozisyonlar üzerindeki etkisini azaltmak olduğundan, piyasa büyük oynaklık yaşadığında en iyi performansı gösterir.

Ancak bazılarına göre, piyasa iyi performans gösterdiğinde bu strateji yatırımcıların kar kaybetmesine neden olacaktır. Piyasa sürekli bir boğa piyasası trendindeyse, daha önce yatırım yapanların daha iyi sonuçlar alacağı varsayılabilir. Bu durumda, maliyet ortalama yöntemi, artış eğilimindeki kazanımları engelleyecektir ve bir kerelik yatırım, ortalama maliyet yönteminin kazanımlarını aşabilir.

Bu arada tek seferlik yatırım yapacak büyük miktarda sermayesi olmayan kripto yatırımcılarının çoğu için ortalama dolar maliyeti uygun bir stratejidir.

Yatırım yapmadan önce DCA botlarının performansının sonuçları nasıl test edilir?

dcabtc.com'da Bitcoin dolar maliyet ortalama performans botu hesaplayıcısının kısa bir versiyonunu bulabilirsiniz. Belirli bir zaman aralığında stratejileri değiştirmek için sayıyı, zaman aralığını, aralığı ve parametreleri belirtebilirsiniz. Parametreleri optimize ederek kripto otomasyon stratejisi üzerinde geriye dönük bir test yapabilir ve DCA botları ile kademeli olarak piyasaya girişinin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Şekil 1. DCA Bot'un beş yıl öncesinden başlayarak performans sonuçları.

Örnek olarak, son beş yılda her hafta 10$ değerinde Bitcoin satın aldıysanız, yukarıdaki grafik yatırım performansınızı gösterir. Haftalık 10$ çok fazla gibi görünmüyor, ancak Nisan 2021'e kadar toplam yatırımınız yaklaşık 2600$ olacak ve Bitcoin yatırımınız yaklaşık 62.000$ değerinde olacaktır.

DCA botları nasıl uygulanır?

WunderTrading – otomatikleştirilmiş bir ticaret platformu, robotların manuel ticaretinde DCA (dolar maliyet ortalaması) ilkelerini kullanmanıza izin verir, ayrıca otomatikleştirilmiştir, yani kullandığınız herhangi bir kripto ticaret botuna uygulayabilirsiniz. DCA botunu şimdi deneyin. WunderTrading'de kullanıcılar DCA ticaret botunu Binance, Bybit, FTX, FTX.US, Deribit, Kucoin, OKX, BitMEX, coinbase pro, Huobi, Kraken vb. dahil olmak üzere herhangi bir entegre kripto borsasına uygulayabilir. WunderTrading'in diğer özellikleri arasında arbitraj ve vadeli işlem spread ticaret terminali, çoklu hesap yönetimi, kopya ticareti (ayna ticareti olarak da bilinir)de bulunur. Tüm kullanıcılar için gelişmiş emir ve portföy analizleri mevcuttur.

Sonuç olarak

Maliyet ortalama yöntemi, oynaklığın yatırım üzerindeki etkisini en aza indirebilecek pozisyonlar oluşturmak için bir satın alma stratejisidir.

Yatırımı daha küçük parçalara böler ve her parçayı düzenli olarak satın alır. DCA botları, size belirli zaman dilimlerinde yerel minimum noktalarda pazara girme şansı verir.

...