Kopya ticareti (Copy Trading) nedir?

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Kopya alım satımı (Copy Trading), hem yeni başlayan hem de deneyimli yatırımcılar için alım satım sürecini erişilebilir ve karlı hale getirmek için oluşturuldu. Profesyonel tüccarların gerekli gördüğü miktarda para yatırarak onların uzmanlığından yararlanmaya ve alım satımlarını kopyalamaya imkan tanır.

Kopya ticareti nedir?

Adı üstünde "Kopya ticareti". Diğer tüccarların işlemlerinin otomatik olarak kopyalanmasını sağlayan finansal piyasalarda işlem yapma yöntemidir. Kopya ticaretinin diğer bir adı da kopya ticaret sinyalleridir. Kullanım mekanizması oldukça basittir ve anlaşılması kolaydır.

Tüccar ne kadar yatırım yapacağına karar verir ve seçilen tüccarın tüm işlemleri otomatik olarak gerçek zamanlı kopyalanır. Tüccar tarafından açılan herhangi bir pozisyon da hesabınızda görüntülenir.

İki tür kopya ticareti vardır: otomatik ve manuel.

 • Otomatik. Bu yöntem acemi tüccarlar arasında yaygındır. Sadece bir platform seçmek, kaydolmak, tarifeyi ödemek ve teklif edilen bir veya birkaç tüccarı seçmek gerekir. İşlemlerin kopyalanması otomatik olarak yapılacak ve kişisel hesabında görüntülenecektir. Otomatik kopya ticareti, zamandan tasarruf sağladığı ve ayrıca pasif bir gelir kaynağı olduğu için uygundur. Bazı yeni başlayanlar, pratikte profesyonellerden ticareti öğrenmeyi seçer.

 • Manuel. Yatırımcı, stratejisini kopyalayacağı bir tüccar seçer ve seçilen emirleri borsa hesabına manuel olarak yerleştirir. Bu, halihazırda temel ticaret becerileri prosedürleri ve kripto para birimleri hakkında bilgiye sahip olanlar için iyi bir seçenektir. Profesyonel bir tüccardan bir ipucu alan yatırımcı, kendi kendine işlem yapar. Yatırım gurularının ne zaman varlık alıp satacaklarını tavsiye ettiği sosyal ağlarda oluşturulmuş kapalı kanallar veya gruplar bile var. Manuel yöntem faydalıdır çünkü yatırımcının kopyalamadan önce stratejiyi değerlendirmesine yardımcı olur.

Kopya ticaretinde, kopyalayanın pozisyon üzerinde hiçbir etkisi yoktur ve seçtiği tüccar ile aynı sonucu alır. Başka bir deyişle, kopya ticareti, diğer tüccarların uzmanlık bilgisinden yararlanmanın en kolay yollarından biridir. İşlemleri kopyalamak, potansiyel olarak becerilerinizden yararlanmanıza olanak tanır.

Bu şekilde, finansal piyasalar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanıza gerek kalmaz. Tüccarlar, dijital piyasada deneyim sahibi olduğuna inanarak, ana tacirin anlaşmalarını stratejilerine göre kopyalayabilir. Alım satımları kopyalayan kişi, yatırım yapmak için tamamen yeni olabilir veya piyasanın özellikleri konusunda tamamen bilgisiz olabilir. Bu, piyasayı veya grafikleri incelemek için çok fazla zaman harcamadan yatırım yaparak düzenli bir gelir elde etmenin en kolay yollarından biridir. Ana tüccar, kârın bir kısmını alacak veya kopyalanan her ticaret için bir hizmet ücreti belirleyecektir.

Kopya ticaretinin tarihi, tüccarların otomatik ticaret sırasında geliştirilen belirli algoritmaları kopyalamaya başladığı 2005 yılında başladı. Komisyoncular, tüccarların anlaşmaları otomatik olarak kopyalamasına izin veren sistemlerin potansiyelini hızla fark etti. E-posta yoluyla veya tüccarların sohbetlerinde alım satım sinyallerini sürekli olarak izlemek gerekli değildi. Böylece bu bakış açısı akımı keşfedilmiş ve hızla popülerlik kazanmıştır.

Kopya ticareti, yalnızca kripto para birimi ticaretine yeni başlayanlar için değil, aynı zamanda profesyoneller için de uygundur. İşlemleri diğer birçok tüccar tarafından kopyalanırsa, kendileri için iyi bir itibar yaratırlar. Gelecekte finansal danışman olabilirler - yatırımcılar varlıklarını bu tür tüccarlara emanet edebilirler. Bu, birçok tüccarın hayali olan oldukça ciddi bir profesyonel büyümedir.

Kopya ticaretinin faydaları

Kopya ticaretinin popülerliğinin nedeni sayısız avantajının olmasıdır.

 1. Ticaret becerilerini keskinleştirme. Kopya ticareti, birinin başarılı tüccarların ticaret faaliyetlerini takip etmesine ve onların yıllar süren kazanılmış deneyimlerinden öğrenmesine olanak tanır. Başkalarının alım satımlarını kopyalama sürecinde, başarıya nasıl ulaşacağınızı ve kendi kopya alım satım stratejilerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenirsiniz.

 2. Çeşitlendirme. Çok çeşitli ticaret stratejileriyle, fonlarınızı çeşitli tüccarlar ve farklı varlıklar arasında dağıtabilirsiniz. Risklerinizi dağıtmak, seçilen tüccarlardan birinin uğradığı zararları etkisiz hale getirmenizi sağlar. Ayrıca, farklı piyasa koşullarında potansiyel olarak kar elde edebilirsiniz.

 3. Boş zaman. Gün boyunca ticaret yapmaya devam edebilirsiniz - eğer seçtiğiniz tüccar yaparsa. Bu, diğer aktiviteler ve hobiler için zamanınız olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, riski ticaret portföyünüze yayarak kripto para biriminin hem yükselişinde hem de düşüşünde kazanmanıza ve uzun vadede ticaret yapmanıza olanak tanır.

Kopya ticareti (Copy Trading) yeni başlayanlar için faydalı mı?

Kripto para piyasasına girmek için sadece şu sorunun cevabını bilmeniz yetmez : kriptoda kopya ticareti nedir? Aynı zamanda piyasanın, zamanın, çabanın ve risk alma istekliliğinin özelliklerini incelemeyi de bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bazı yeni başlayanlar için kopya ticareti en iyi çözüm gibi görünebilir. Ancak, dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır:

 • İlk olarak, profesyonel tüccarların alım satımlarını kopyalamak, geliri garanti edemez. Herhangi bir tüccar, yorulabilen veya hata yapabilen bir kişidir. Sadece kâr amaçlı ticaret diye bir şey yoktur.

 • İkinci olarak, kopya tüccarı, geliştiricilere platformu kullanma, tüccara strateji kullanma ve takas işlemleri için ödeme yapar. Böyle bir ödemeye işlem ücreti denir. Mevduat ve potansiyel karı hesaplarken bu faktörleri dikkate almak önemlidir.

 • Ticaret, yatırımcıların zamandan ve emekten tasarruf etmesini sağlayabilir. Ancak kişi istikrarlı ve yüksek bir gelire güvenmemelidir. Yukarıda belirtildiğimiz gibi, profesyonel tüccarlar da hata yapabilir. Gelir miktarı yatırım miktarına bağlıdır. Her yatırımcı, tüm maliyetleri ve riskleri göz önünde bulundurarak, büyük bir meblağ ile bir yabancıya güvenmeye karar vermemelidir.

Bazı kopya ticaret platformları, birkaç ticaret hesabını farklı tüccarlara bağlamanıza izin vererek ve bir risk yönetim sistemi sağlayarak riskleri azaltır ama bu ödeyeceğiniz komisyonları yükseltir. Bazen kopya ticareti, deneyimli tüccarların ticaretinden öğrenme fırsatı ile yeni başlayanları cezbeder. Kârlı ve zarar eden pozisyonların analizi, acemi bir tüccara değerli bilgiler verebilir.

Kopya ticareti ve ayna ticareti arasındaki farklar

Ticaret yöntemleri benzer görünse de, kopya ticareti ve ayna ticareti iki farklı ticaret tarzıdır. Kopya ticareti, ayna ticaretinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Sonuncusu, yatırımcıların her sinyali takip ettiğini ve otomatik olarak ticaret yaptığını ima eder. İlkinden farklı olarak, bu stratejiyi seçen tüccarlar hangi anlaşmaları kopyalayacaklarını seçebilirler.

Otomatik sistem, ana tüccarın her sinyalini ve ticaretini taklit ederek kopyalanan tüccarı hesabında büyük dalgalanmalara maruz bıraktığından, ayna ticareti büyük miktarda fonu olan tüccarlar için daha uygundur. Öte yandan, kopya ticareti, bakiyelerinin belirli bir yüzdesini bireysel bir stratejiye tahsis edebildikleri ve aynı anda birkaç tüccarı takip edebildikleri için düşük hacimli tüccarlar veya yeni başlayanlar için daha uygundur.

Kopya ticaretine (copy trade) nasıl başlarım?

Her şeyden önce, kopya ticareti yapacağınız bir sistem seçmelisiniz. Bu amaç için özel olarak oluşturulmuş bir platform veya kopya ticareti işlevlerini destekleyen herhangi bir kripto borsası olabilir. Ancak bu göründüğü kadar kolay değildir çünkü 2022 itibariyle, dünyanın her yerinden başarılı tüccarların işlemlerini otomatik olarak kopyalayan birçok hizmet vardır. Kural olarak bu tür platformlar, komisyoncular tarafından yeni müşteriler çekmek için oluşturulur.

Bu nedenle, en iyi kopya ticaret platformunu seçmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Yasal. Seçtiğiniz platform kayıtlı mı? Eğer öyleyse, nerede kayıtlı? Ehliyeti var mı?

 • Hizmet. Hangi araç seti sunuluyor? Müşteri desteği mevcut mu ve nasıl iletişime geçilir? İşbirliği hangi brokerlerle sunuluyor? İşlemlerin takip doğruluğu yüksek mi?

 • Özelleştirme. Yukarıdaki kriterlere uyan platformlardan, basit ve kullanıcı dostu bir web sitesi arayüzü ve çok çeşitli yazılım ayarları sunan platformları tercih etmelisiniz.

Aşağıdaki stratejiyi deneyin. Bir arama sorgusu "en iyi kopya ticaret platformları" yazın ve yukarıda verdiğimiz tavsiyeye bağlı kalarak, üst sıralarındaki birkaç pozisyona dikkatlice bakın.

Ardından, hedeflerinize en uygun tüccarı seçin. Tercihinizin sonuçlarına bağlı olacağı birini seçerken hata yapmamak için, seçime dikkatlice yaklaşın ve aşağıdaki parametrelere dikkat edin:

 • Ticaret geçmişinin uzunluğu, bir yıl veya daha fazla olmalı.

 • Ticaret ağlarındaki abone sayısı, neredeyse hiç kimse kötü bir tüccara abone olmaz.

 • İstikrar, tüccar son birkaç ayda sürekli olarak kar gösteriyorsa, bu kısa vadede büyük olasılıkla değişmeyecektir.

Uygun bir yatırım miktarı belirleyin ve alım satımlarını kopyalayacağınız tüccarlar arasında nasıl dağıtacağınıza karar verin. Dengeli olun ve tüm paranızı tek bir tüccara yatırmayın. Seçilen her tüccara tahsis etmek istediğiniz miktarı belirleyin. Kopya alım satım platformunuzu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin. Birçok sistem, risk ayarlarının derinlemesine özelleştirilmesinin yanı sıra tam otomatik kopyalamayı veya yalnızca kısmi kopyalamayı seçme olanağı sunar. Bir tüccarın sonuçlarını beğendiyseniz ekstra para yatırın. Seçtiğiniz tüccar veya tüccarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak unutmayın: her tüccarın işlemlerini kopyalamak için ayrı bir yatırım hesabına ihtiyacınız var.

Genellikle kopya ticareti için ek komisyon veya ücret yoktur yalnızca karlı işlemler için ödeme yaparsınız. Yalnızca kendilerine izin vermiş olan kripto tüccarlarının işlemlerini kopyalayabilirsiniz. Birçok kopya alım satım platformu, borsalardaki en başarılı alım satımları takip etmenize ve ardından en sevdiğiniz yatırımcıyı seçip onun stratejisini ve alım satımlarını kopyalamanıza izin verir.

Sonuç olarak, kopya ticaretinin yeni başlayan kripto yatırımcıları için fırsatları genişlettiği ve profesyonel tüccarların saflarına katılmalarına izin verdiği söylenebilir. Böylece finansal entegrasyona yardımcı olur ve piyasada dengeleyici bir faktör olarak hareket eder. Kopya ticareti, kripto para ticaretinden gelir elde etmek için modern ve popüler bir araçtır. İyi ticaret sonuçları gösteren profesyonel tüccarların deneyimlerini kullanarak kar elde etme fırsatı verir. Ancak bir kopyalama hizmetine bağlanmadan önce, seçilen finansal danışmanların istatistiksel göstergelerini ve ticaretinin istikrarını dikkatlice değerlendirmeniz gerekir. Kopyalama hacmi, maksimum düşüş, ana tüccara ödeme miktarı vb. gibi işlemleri kopyalamak için gerekli parametrelerin ayarlarına dikkat etmek de önemlidir.

...

Next page