NFT nasıl yapılır

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

NFT nedir nasıl yapılır nasıl satılır?

NFT nedir ve nasıl yapılır? NFT (non-fungible token) - benzersiz bir tokendir ve meta verilere göre değişiklik gösterdikleri sürece benzer bir token ile değiştirilemez. Bu token, sahibinin haklarını kanıtlayan akıllı sözleşmeye dayanmaktadır.Token, yalnızca sahibinin izni ile başka bir kişiye devredilebilir.

NFT ler nasıl yapılır? NFT aşağıdaki şekillerde  olabilir

      · resim

      · video

      · müzik

      · GIF

      · ve hatta tweet'ler

NFT'ye nasıl sahip olunacağı sorusu çok önemlidir.  NFT'nin sahibi olarak haklarım korunuyor mu? Popüler bir NFT birkaç kez satılabilir mi?

Evet, aynı NFT'yi farklı pazar yerlerinde satmak mümkündür. Ancak popüler bir yaratıcı  tarafından yapılırsa itibarı sonsuza kadar zarar görür. Ek para miktarı daha mı kötü? Bu sorunun cevabı yok ama genellikle kimse böyle davranmaz.

Yani token benzersizdir. Biri blok zincir tabanlı kendi NFT’sini  oluşturmak isterse, bu da benzersiz olacaktır, ancak birden fazla token oluşturulabilir. Yani bir dereceye kadar yaratıcıların alıcılardan ve koleksiyonerlerden daha fazla korunduğunu söyleyebiliriz.

NFT'lerin merkezi kaydı hakkında bazı konuşmalar var, ancak bu aslında merkezi olmayan bir sistem olarak blockchain fikriyle çelişiyor. NFT pazarı ve bir sanat eseri olarak NFT çok genç olduğundan, bu sorular gelecekteki bir gelişme meselesidir.

NFT nerelerde kullanılır?

NFT tokenları P2E, M2E, L2E oyunlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. NFT'nin yardımıyla kişi çeşitli etkinlikler gerçekleştirebilir ve ödül alabilir. En iyi ve iyi bilinen örnek Axies'tir - bir oyunda üretilebilen yaratıklar. Axies de NFT şeklinde yapılır ve Axies sevenler için özel bir pazar yeri vardır.

Sanal arazi ve sanal evrenler, NFT belirteçleri yardımıyla bir arazi parçası almanın mümkün olduğu bir yerdir (bkz. Sandbox ve Otherdead).

Bazı projeler staking olanakları sunar - NFT'nizi stake edebilir ve bunun için bir ödül alabilirsiniz. Çeşitli etkinlikler için biletler NFT şeklinde düzenlenebilir.

Ve nihayet günümüzde NFT, popülerlik döneminden geçen ve değerli NFT sahiplerine önemli karlar getiren bir dijital sanattır. Ünlü "The Merge" yaklaşık yüz milyon dolara satıldı ve bu, para toplamak isteyenlere ilham veriyor. Ayrıca spekülatif amaçlarla çok sayıda NFT satın alınmaktadır. NFT al sat nasıl yapılır? İnsanlar, NFT'leri ilk satın alan olmak için sipariş verir ve ardından daha yüksek bir fiyata yeniden satar. Bazen müstakbel NFT'ler için "savaşlar" bile yapılır.

NFT koleksiyonu nedir?

"NFT nasıl yapılır ve satılır" sorusunun çözülmesi gerçekten zordur. 

Orada NFT koleksiyonu düşünülebilir - aslında çoğu NFT bir koleksiyon biçiminde üretilir.

Çoğu NFT koleksiyonu 5000 ve daha fazla tokendan oluşur. Popülerse, toplayabileceğiniz meblağlar çok yüksek olabilir.

Başka bir şey de 10k profil resmi (PFP) koleksiyonudur. Çeşitli "özellikleri" birleştiren ve NFT tokenı yapan oluşturucular tarafından yaratılırlar. Örneğin, bir kovboy yaratmak istiyorsunuz. Bir resim çiziyorsunuz ve jeneratör bazı ek özellikler ekliyor - örneğin bir silah. Böylece resimler benzersiz hale gelir - 10 000 adet. Ücretsiz oluşturucular vardır, ancak oluşturulan eser sayısı genellikle 100 ile sınırlıdır. En popüler proje Bueno'dur ve çalışmalarını çoğaltmak ve koleksiyon oluşturmak isteyen sanatçılar için çok iyi bir araçtır.

NFT sanat eseri nasıl yapılır: nelere dikkat edilmeli?

"NFT yapabilir miyim?",  "NFT nasıl yapılır?",  "NFT tasarımı nasıl yapılır?",  "NFT token nasıl yapılır?", “NFT ile satış nasıl yapılır?”, “Dijital NFT nasıl yapılır?” gibi soruları çözmekte gerçekten bir sakınca yok sadece zaman ve dikkat gerektirir, ancak nispeten kolaydır.

Blok zincir tabanlı kendi NFT’nizi oluşturmak için yetenekli bir BT uzmanı olmanız gerekmez. Ancak NFT benzersizdir ve insanların dikkatini çekebilecek belirli her şeyi içermelidir. NFT'lerin çoğu küçük meblağlara satılıyor ve herkesin dikkatinden kaçıyor. Yani NFT, bir sanatın her özelliğine sahip başka bir sanat türüdür.

Düşünmeniz gereken ilk şey, benzersiz fikriniz ve onun gerçekleştirilme şeklidir.

Bu aşamada fikri mülkiyet haklarını düşünmelisiniz. Örneğin Chip ve Dale'in katılımıyla bir GIF yapmak istiyorsunuz. Bu belirli karakterler birinin mülkiyetinde olabilir ve bu kişi zararı veya kar kaybını talep edebilir. Bu sizi sıkıntıya sokabilir. Bu durumda, tüm düşünceleriniz, yeni fikirlerinizi değiştirilemez bir token yapmak yerine, iddiayı nasıl hafifleteceğinizle ilgili olacaktır.

Güzel bir GIF'im var: Resim nasıl NFT yapılır?

Sanat eserinizin hazır olduğunu hayal edin. Bunun bir NFT'sini nasıl yaparsınız? NFT görseli nasıl yapılır? ya da NFT sanat nasıl yapılır? Atılması gereken birkaç adım var ve NFT basımına yaklaştık. Aslında basım, sanat eserinin blockchain sistemine kaydedilmesi anlamına gelir. Dolayısıyla "NFT yapmaya nasıl başlarım" sorusu kulağa "NFT'leri nasıl basabilirim" şeklinde daha iyi gelmelidir.

Sanat eseri hazır olduğunda birkaç adım kalır.

Bir blok zinciri seçin: önemli olan nedir?

Dağıtılmış bir sistem olarak blockchain hakkında ortak bir bilgi vardır, ancak farklı türde blockchain teknolojileri vardır. 

Bir NFT dosyası nasıl yapılır? Bunu incelerken aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmalıdır:

- fiyat,

- popülerlik,

- basım kolaylığı.

Dijital sanatçılar, yaratıcılıklarını gerçekleştirmek için sıklıkla Ethereum'u seçtiler. Ethereum genel kullanımlı bir blok zinciridir, NFT'nin ERC20, ERC721, ERC1155 standartlarını sunar.

Bu standartlar, kullanıcılar için hiçbir şey ifade etmiyor, ancak fiyatı etkiledikleri sürece bir sanat yaratıcısı için önemli olabilir. "Gaz fiyatı" olduğu kavranması gereken bir konudur - blockchain içindeki işlem masrafları. Yani fiyat etkilenir:

- mevcut gaz durumu,

- gerekli hesaplama güçleri,

- gerçekleştirilen işlem sayısı

- akıllı sözleşmenin boyutu.

Ethereum ile ilgili sorun, etkileşimin giderek daha yavaş ve pahalı hale gelmesidir. Bu bir ikinci dalga blok zinciri ve şimdilik daha "ilerici" olanlar var.

Bu, sanatçılar için bir tür sanat filtresidir. Bir NFT için fiyat yüksek olmasa da, bir koleksiyon çıkarırsanız yüksek olabilir.

Ancak Ethereum tek olasılık değil. NFT'nin nasıl kurulacağına karar verilirken aşağıdaki seçenekler göz önünde bulundurulabilir:

Tezos

Tezos blok zinciri, kullanıcıların NFT oluşturmasına izin veren kendi tokeni TEZ'e sahip bir ekosistemdir. Fiyatlar Ethereum'a kıyasla çok düşük - yaklaşık 2-3 USD ve bu da kullanıcıları çekiyor.

Polkadot

Bu aynı zamanda NFT'lere nereden başlayacağınıza karar verirken dikkate alınabilecek bir blok zinciridir. Polkadot, NFT satın almak ve satmak için pazar yerleri oluşturmaya izin verir. Saniyede 1000 işlemi destekler - iyi sonuç. Ayrıca Polkadot, kolayca bağlanabilen birçok paralel blok zincirinde (parachains) çalışır.

Cosmos

Bu, etkileşim kurabilen blok zincirlerinin sürekli büyüyen internetidir, Token Atom, kripto para biriminin ilk 50'sindedir. Bu, Ethereum'un sorunlarını çözmesi muhtemel olan üçüncü nesil bir blok zinciridir. Her uygulamanın kendi blok zinciri vardır ve kolayca etkileşim kurabilirler. Daha çok Polkadot'a benziyor, ancak bazı teknik farklılıklar var.

Binance Akıllı Zincir

Binance Smart Chain, akıllı sözleşmeler için özel olarak tasarlanmıştır ve yeni bir mekanizma olan Proof of Stake Otoritesi üzerinde çalışır. Binance, NFT'ler için en popüler pazar yerini sunar - bu nedenle, özellikle satış için tasarlanmış NFT'nin nerede basılacağına ilişkin ana argüman budur.

Solana

Solana, bir NFT'nin nasıl kaydedileceğinin nispeten ucuz bir çeşidi olarak kabul edilir.

Bir kripto cüzdan seçin: nelere dikkat edilmeli?

Sanat eseri oluşturulduktan ve blok zinciri seçildikten sonra, basım için pratik adımlar atmanın zamanı geldi. 

Basım ücretsiz olmadığı sürece, bir kripto cüzdanı oluşturulmalı ve hangi ekosistemin seçildiğine bağlı olarak oraya bazı kripto paralar konulmalıdır.

Kripto cüzdanınıza sahip olabileceğiniz çeşitli hizmetler vardır:

Metamask

Bu hizmet özellikle NFT üreticileri için tasarlanmıştır. Farklı NFT'ler için ayrı adreslere sahip olabilirsiniz, böylece kripto paranızı olabildiğince güvende tutabilirsiniz. Web3 sitelerine - pazar yerlerinin çoğuna - kolay erişim sağlar. Bir NFT satın almak için para birimlerini takas etmesi gerekenler, Metamask bir takas özelliği sunabilir. İşlemlerin yapılamamasına yol açabilecek olsa da gaz ücretlerinin sınırlandırılması olasılığı vardır.

Math Cüzdanı

Bu, metamask için bir rakip. 70 blok zincirini desteklediği sürece bazı güçlü noktaları vardır. Masaüstü ve mobil cüzdan sağlar ve ayrıca birden fazla adres sunar.

Coinbase Cüzdanı

Coinbase bir kripto borsasıdır, ancak nft üreticileri için cüzdanlar da sunar. Coinbase, uzun cüzdan sayısını kullanıcı adlarıyla değiştirdi. Bu çok büyük bir avantaj değil ama insanlar cüzdan sayılarının fazla olmasından pek memnun değiller ve takma adları tercih ediyorlar.

Trust Cüzdanı

Bu cüzdan Binance'e aittir ve Binance Smart Chanes'i NFT basmak için kullanmaya karar verenler için uygundur.

Pazar yeri: NFT reklamı nasıl yapılır? NFT satışı nasıl yapılır?

Böylece cüzdanınızı seçtiniz ve oluşturdunuz. Şimdi NFT'nizi nereye yerleştireceğinizi düşünmelisiniz. Farklı pazar yerleri, kripto cüzdanınızın yetkilendirilmesi ve eklenmesi ile ilgili çeşitli adımlar talep edebilir, ancak bu karmaşık değildir. NFT'leri alıp satmak için özel olarak tasarlanmış pazar yerleri var. En popüler olanlar:

Rarible

Tüm olası NFT çeşitlerinin alınıp satıldığı en büyük pazarlardan biri. Mesele şu ki, alım satımlar Rarible token - RARI ile yapılıyor. Nadir masraf ücretleri - alıcıdan %2,5 ve satıcıdan aynısı. Tembel Basım seçeneği sunar - basan kişi gaz ücreti ödemez, NFT'nizi satın alan kişi tarafından ödenir.

Nasıl bir NFT oluşturup onu Rarible'da satarım sorusunun birkaç yanıtı var. Soru fiyatla ilgili olduğunda birkaç seçenek kullanabilirsiniz:

- Sabit fiyat: fiyat sabittir

- Süreli müzayede: Belirlenen süre boyunca en iyi fiyatı sunan NFT alır

- Açık artırma: fiyat gösterilmez, alıcı kendisi teklif eder.

OpenSea

OpenSea, NFT tokenlerın alınıp satıldığı lider pazardır. Ayrıca satılacak Rarible NFT'leri de kabul ediyor - bu, bilinmeyen bir sanatçının eserlerini satma şansını artırıyor.

Pazar, çeşitli tokenlara ödeme yapma imkanı sunar. Kullanıcıların artık gaz ücreti ödemediğini duyururlar, yani burası bir gaz ücreti piyasasıdır. Bu, kendi NFT'nizi oluşturmak istiyorsanız tamamen ücretsiz olacağı anlamına mı geliyor? “Ücretsiz NFT nasıl yapılır?” Hayır. Kendi hesabınızı oluşturmak için - gaz ücreti ödemeniz gerekir. Bir müzayedede ilk kez listelenmesi, gaz ücretlerinin ödenmesine de yol açacaktır. Halen OpenSea, yeni başlayanlar için iyi bir varyanttır.

Mintable

Mintable, OpenSea'ye benzer bir platformdur ve Etheum tabanlı her türlü NFT'yi sunar: müzik, resim, GIF'ler vb.

Binance pazarı 

Binance lider kripto borsasıdır ve 3 ürün serisi geliştirmiştir:

- Etkinlikler: popüler sanatçılar NFT'lerini bu platformda basar

- Marketplace: sıradan içerik oluşturucular için platform

- Gizemli kutu: Ücretsiz olarak NFT kazanma olanağı sağlayan bir tür Binance reklam projesi.

Binance, beyaz listeye almak isteyenler için bir abonelik mekanizması da yaptı. Sadece NFT Binance sayfası olması ve Katılım bileti bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Sınırlı sayıda bilet alınabilir. Binance NFT nasıl yapılır sorusuna cevap vermek için ayrıca herkesin NFT tokeni oluşturmayı öğrenebileceği bir kütüphaneye sahiptir.

Kendi web siteniz

Shopify üzerinden NFT yapmak ve ödeme almak mümkündür.

Böylece sanat eserinizi yaratırsınız, bir cüzdan kaydedersiniz, pazara bir cüzdan eklersiniz - ve NFT'nizi basarsınız!

Ön satış ve beyaz liste NFT'si nedir? NFT projesi nasıl yapılır?

Teknik olarak beyaz listeye alma, bir kripto cüzdanının ön onayıdır. Belirli kripto cüzdan sahiplerinin yaklaşan bir projenin bir veya birkaç NFT'sini edinebileceğini garanti eden bir ön satış listesine benziyor. Bu, NFT'yi daha düşük fiyata ve hatta bazen ücretsiz olarak almak ve daha yüksek bir fiyata yeniden satmak veya bir yerde kullanmak için bir tür fırsattır.

Bu nedenle, NFT'leri nasıl yaptığınız ve onları nerede sattığınız gerçekten önemli değil - mesele, kaç tane destekçiniz olduğu. NFT bir sanattır: yetenekler ve hayranlar birbirini arar.

...

Next page