Kripto ticareti nedir ve nasıl çalışır?

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Günümüzde her gün daha fazla yeni yatırımcı dijital parayla yani kripto para birimiyle daha fazla ilgileniyor ve fonlarını buraya yatırmaya oldukça istekli. 

Herkes kripto para birimi ticareti yapabilir, bu nedenle  kripto ticareti popülaritesinin tüm rekorları kırması şaşırtıcı değil. Kripto para ticaretinin ne olduğunu anlamanız için en baştan başlayacağız ve size her şeyden önce kripto paranın ne olduğunu ve hangi teknolojilerde çalıştığını açıklayacağız.

Kripto para birimi nedir?

Kripto para, bir kullanıcının ne kadar kripto para birimine sahip olduğu ve bunu kime aktardığı hakkında bilgi depolayan bilgisayar hesaplamalarının ve elektronik kayıtların sonucudur. Kripto para bir blok zincirinde saklanır ve özel elektronik cüzdanlar aracılığıyla erişilir.

İnternetin ortaya çıkışından bu yana, dünya çapında ara sıra dijital para yaratma girişimleri oldu. Ancak, kimse bu projelere güvenmedi ve taklit edilmesi çok kolay olduğu için popülerlik kazanmadı. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, bu sorunu blok zinciri kullanarak çözebildi. Bu sistem, kripto para biriminde neler olduğuna dair tüm kayıtları içeren büyük bir kitapla karşılaştırılır. Her kripto para sahibi "elinde" bu kitabın bağımsız ama aynı kopyasına sahiptir.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin ve Blockchain ağının yaratıcısı, kimliği henüz açıklanmayan Satoshi Nakamoto takma adı altında bir kişi olarak kabul ediliyor. Kodu oluşturan ve gelecekteki kripto para birimi ağının ilkelerini formüle eden de oydu.

Bunun yanında kripto para birimlerinin yaygın bir popülaritesi vardır ve bu onların finansal varlıklarını kâr için alınıp satılabilir hale getirmiştir. Her geçen gün kripto para ticaretini anlamak ve bundan para kazanmak isteyen daha fazla insan olmasına şaşmamalı.

Kripto para biriminden nasıl para kazanılır?

Kripto paralardan para kazanmak için çeşitli yöntemler kullanılır: madencilik, uzun vadeli yatırımlar ve ticaret. Yakın gelecekte alım satımı detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ama şimdilik kısaca madencilik ve uzun vadeli yatırımların ne olduğundan bahsedelim.

Madencilik, bilgisayar donanımının gücünü kullanarak kripto para üretimidir. Madenciliğin arkasındaki fikir, dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarların hesaplamalar yapması ve böylece blok zincirinin yeni bloklarını oluşturmasıdır. Bilgilerin işlenmesi için, bilgisayar kaynağının sahibi, işlem için sanal paranın sahibi tarafından ödenen bir komisyon şeklinde veya madencilik sürecinde üretilen kripto para biriminin bir parçası şeklinde bir ödül alır.

Kripto paradan para kazanmak isteyenler bazen madencilikle başlar ancak günümüzde buna zaman kaybı denilebilir. Kripto para biriminin popülaritesi ve onu çıkaranların sayısının artması nedeniyle, dijital para birimi madenciliği karlılığı düşüyor. Bu işin uzun süredir binlerce bilgisayardan oluşan büyük madencilik çiftlikleri tarafından bölündüğünü anlamak da önemlidir. Bu nedenle, evde madencilik yapmak bazı durumlarda kârsız hale gelecektir.

Uzun vadeli yatırımlardan bahsetmişken, buradaki ilkenin herhangi bir para yatırımıyla aynı olduğu söylenebilir. Yatırımcı belirli bir fiyattan bir kripto para birimi satın alır ve o zaman ile şimdi arasındaki değer farkı ile kar elde etmek için fiyatı yükselene kadar genellikle birkaç yıl bekler.

Kripto para ticareti nedir?

Kripto ticareti, dijital para birimlerinin fiyat hareketlerine ilişkin spekülasyondur. Başka bir deyişle, bir kripto paranın diğeriyle takas edilmesi, kripto para biriminin satın alınması, satılması, ticareti ve kripto para birimi için fiat paranın değiş tokuş edilmesidir.

Kripto para ticaretinin nasıl çalıştığı sorusunu yanıtlamak; değerli metaller, para birimleri veya hisse senetleri ticaretinden farklı değildir. Ana amaç aynı kalır: mümkün olduğunca ucuza almak, daha yüksek fiyattan satmak ve kar etmek. Kripto para ticareti ile diğer varlıkların ticareti arasındaki temel fark, kriptonun yüksek oynaklığıdır.

Birçok tüccar, işlemlerinde yüzde binlerce kar hayal eder, ancak borsada, sermayelerinde bir artış beklentisiyle az bilinen şirketlerin hisselerini satın alarak böyle bir fırsat için yıllarca beklemek zorunda kalırlar.

Aynı zamanda, kripto ticaretinde yüksek getirili anlaşmalar yaygındır.

Kripto para tüccarı, dijital varlıkları sürekli ve profesyonel olarak satın alan ve satan kişidir. Tüccarın görevi bir kripto para seçmek, çeşitli analitik araçlar yardımıyla analiz etmek ve varlığın fiyatının daha da artması olasılığı ile satın alma ve buna bağlı olarak satma kararı vermektir. Kripto para ticareti yapmanın anlamı budur.

Kripto para piyasası ticaretinde alım satımın geleneksel para birimi ve hisse senedi piyasalarında alım satımdan nasıl farklı olduğuna daha yakından bakalım.

 1-Yüksek oynaklık. Kripto para fiyatları kısa sürede çok çarpıcı bir şekilde değişebilir. Ek olarak, dijital para biriminin değerini etkileyen faktörler çok farklı olabilir ve çoğu zaman tahmin edilemezdir.

 2-Düşük giriş eşiği. Acemi bir kripto tüccarı, hesabındaki küçük bir miktar para ile ilk işlemini yapabilir. Ancak, bunun bilgi için geçerli olmadığını unutmayın.

 3-Kripto para borsaları 7/24 kesintisiz çalışır. Sizin için uygun olan herhangi bir zamanda ticaret yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsedildiği gibi, kripto para ticareti yapmak, en az minimum düzeyde bilgi gerektirir. Örneğin, kripto piyasası nedir ve "klasik" ticaretin temel kavramları, çeşitlendirme, likidite, teknik göstergeler vb. gibi. Eğer borsa işlemlerinde yeniyseniz ve kripto para piyasasını nasıl anlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız öncelikle herhangi bir varlık ticaretinin temel şartlarını ve ilkelerini incelemelisiniz.

Kripto para ticaretinin kuralları ile birlikte her yatırımcının bilmesi gereken bir dizi temel analitik araç da vardır. Onları ne kadar iyi tanırsanız, başarılı bir tüccar olma ve iyi para kazanma şansınız o kadar artar. Bunlar şunlardır: 

 • Teknik Analiz; Bir kripto para biriminin fiyatını, önceki hareketlerine dayalı olarak kısa vadede tahmin etmek için gereklidir. Tüm teknik analiz araçlarından en önemlisi, finansın davranışını görsel kalıplar (dalgalar) aracılığıyla yorumlayan Elliott Dalga Teorisidir ve kripto para ticareti piyasasını tahmin etmek için gereklidir.

 • Temel analiz; Bu, dünyadaki genel durumun, bir faktörün diğerine bağımlılığının bir analizidir. Fiyat belirlemede belirleyici olabileceğinden dikkat etmekte fayda var. Örneğin, pandeminin patlak vermesi nedeniyle önceki yöntem tam tersini söylese de Bitcoin değerinin düşmüş olması.

Kripto para ticaretine nasıl başlanır ?

Kripto nasıl alınır ve satılır? Her şeyden önce, en iyi nerede ticaret yapacağınıza karar vermelisiniz. En yaygın yol, kripto para borsalarında işlem yapmaktır. Bir tüccarın ihtiyaç duyduğu tüm araçları içerirler, işlemlerin ilerlemesini ve geçmişini izlemenize, sipariş vermenize, ödeme yapmanıza ve para yatırıp çekmenize olanak tanır.

Bir kripto para borsası seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmelisiniz:

 • Borsadaki işlem hacimleri. Hızlı işlemler (scalping) için işlem hacmi yüksek olan borsaların seçilmesi önerilir.

 • Dil desteği ve arayüz. Bir kripto para borsası, tüccarın temel aracıdır. Anlaşılır ve çalışması kolay olmalıdır.

 • Para yatırma ve çekme yöntemleri tüccar için mevcut olmalıdır.

 • Ticaret çiftleri. Tüm kripto para birimleri borsalarda işlem görmez ve hatta popüler altcoinlerin alım satım çiftleri bile farklılık gösterebilir.

 • Bazı platformlar itibari para birimleri ve kripto para birimleri arasında ticaret yapma olanağı sağlarken, bazıları yalnızca dijital varlıklarla sınırlıdır. Bir borsa seçerken, üzerinde sunulan ticaret çiftlerini incelediğinizden emin olun.

Bir kripto borsası seçtikten sonra, tam olarak ne ticaret yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Ve bu soruya net bir şekilde cevap vermek oldukça zor. Tabii ki, Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi büyük pazar liderleri var ancak yatırım konusundaki sağduyu, tüm yatırımlarınızı tek kripto varlığına koymamanız gerektiği gibi, tüm yumurtalarınızı tek sepete koymamanız gerektiğini de söylüyor. 

Kripto paraların beklentilerini değerlendirirken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Kripto para biriminin hangi fikir için yaratıldığı ve ne kadar talep görebileceği.

 • İşlemlerin hızı ve tokenlarla çalışmanın rahatlığı.

 • Geliştirme ekibinin uzmanlık düzeyi.

 • Talep ve popülerlik.

Bu faktörlerin kombinasyonu, kripto para kapitalizasyonunun ve buna bağlı olarak değerinin büyümesini sağlar.

Kripto para ticaret stratejileri

Kripto para birimleriyle başarılı bir şekilde ticaret yapmak için kripto piyasasının nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Dijital varlıkların ticareti, bir tüccarın gelecekte kripto para piyasasının hareketi hakkında varsayımlarda bulunmasını gerektirebilir. Hisse senetleri gibi, kripto para birimlerinin değeri, dünyadaki piyasaları etkileyebilecek öngörülemeyen ekonomik ve politik sorunlardan çok fazla etkilenmez. Elon Musk'ın bazı tweet' lerinin bazı coin'lerin yükselişini veya düşüşünü önemli ölçüde etkileyebileceği durumlar olsa da, kripto para birimi borsa değerleri çoğunlukla arz ve talebe göre hareket ediyor.

Birçok acemi kripto tüccarı yaygın bir hata yapar: 

Tüm birikimlerini riski düşünmeden ticarete yatırırlar. Böyle bir hareket sizi kayıplara götürecektir. Kendiniz için bir başlangıç ​​tutarı belirleyin ve kaybetmeyi umursamayacağınız ücretsiz fonlarla işlemler açın. Bütçenizi kademeli olarak artırarak küçük işlemler üzerinde pratik yapmaya başlayın. Ve kesinlikle borsada işlem yapmak için borç para almayın veya kredi çekmeyin! Kripto ticareti, bunun kötü bir fikir olduğunu uzun zaman önce somut örneklerle açıkladı. 

Kripto ticaretinde popüler olan birkaç temel strateji var, hadi her birine bakalım.

Trende göre ticaret

Herhangi bir borsada, finansal veya kripto para birimindeki fiyatlar her zaman yukarı veya aşağı gidebilen trene göre hareket eder.

Kripto para piyasaları tam olarak böyle çalışır. Bu nedenle, bu stratejiden yararlanmak için bir tüccarın, trend yukarı doğruyken bir kripto para birimi satın alması ve trend aşağı gittiğinde satması gerekir.

Hisse senedi ticareti teorisine göre, herhangi bir piyasada çeşitli eğilimler vardır:

 • Birincil (küresel, uzun vadeli) yıllar içinde gelişir ve en genel eğilimi gösterir.

 • Orta (orta vadeli) birkaç aydan birkaç yıla kadar bir süreye sahiptir.

 • Kısa (kısa vadeli), birkaç günden birkaç aya kadar süren en hızlı, genellikle spekülatif piyasa hareketlerini gösterir.

Tüm trendler aynı anda piyasada mevcuttur. Sonuç olarak, fiyat hareketi düzensizdir ve yerel iniş ve çıkışlara sahiptir. Tüccarlar bu gibi durumları pozisyon açmak ve karı sabitlemek için kullanırlar.

Acemi yatırımcılar için en zor şey trendi belirlemektir. Bu sorunu çözmek için çeşitli teknik analiz araçları ve tüm yazılım paketleri bulunmaktadır.

Trendi belirlemenin en kolay ve en belirgin yolu, grafikteki fiyat hareketinin görsel bir analizidir. Yükseklerin ve alçakların nasıl yerleştirildiğini not etmek önemlidir. Buna bağlı olarak, hareketin türünü belirleyebilirsiniz, yukarı-aşağı veya yana.

Ayrıca büyük oyuncuların kripto para birimi değerini yapay olarak etkileyebileceğini de unutmamalısınız. Dijital para birimlerinin değeri esasen yalnızca taleple desteklenir. Bir anda herkes Bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul etmeyi reddederse, fiyatı çökecektir. O yüzden haberlere dikkat edin. Büyük bir tüccar (balina) varlıkları toplu olarak satın almaya başladığında, fiyat yükselir. Tersi hareket, durumu diğer yönde tersine çevirecektir.

Scalping

Bu, kripto para ticaretinin klasik bir stratejisidir. Özü, işlem pozisyonlarının kısa bir süre için açık kalmasıdır; birkaç dakika hatta saniye. Bu strateji, dijital para birimlerinin artan oynaklığıyla ilişkili riskleri azaltmanıza olanak tanır. 

Basit bir örnekle, scalping'de kripto para alıp satmanın nasıl çalıştığını açıklayalım. Bir kripto para birimini 500 dolardan satın alıyor ve 510 dolardan satarak değerinin düşmesini beklemeden hızlı bir kâr elde ediyorsunuz. Karınızı artırmak için genellikle birkaç kripto para birimi kullanarak birden fazla işlem açarsınız. Scalping çok fazla kar sağlamaz, ancak çok fazla zamanda kaybettirmez ama riski de en aza indirmez.

Arbitraj

Bu stratejinin özü, popüler tokenların neredeyse tüm kripto borsalarında işlem görmesidir. Aynı zamanda, farklı borsalardaki değerleri genellikle değişir. Örneğin, bir Bitcoin bir borsada 6.700 dolar, diğerinde 7.200 dolar. Bir borsada kripto para alıp diğerinde satıyorsunuz, ancak daha yüksek bir fiyata. Bu yöntem basit görünse de, kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nüansı vardır.

 • Değişim komisyonları: Harici bir cüzdana para çekmek için %2'ye kadar ödeme yaparsınız.

 • İşlem ücretleri: Madencilerin ödemeyi hızlı bir şekilde işleme koyması için özellikle Bitcoin gibi pahalı kripto paralardan bahsediyorsak çok fazla komisyon ödemeniz gerekecek. Tutar küçükse, muhtemelen kar elde edemezsiniz; işlemin maliyeti transfer tutarını aşabilir.

 • Oynaklık: Borsanızdan cüzdanınıza ve ardından cüzdanınızdan başka bir borsaya para aktarırken, kripto para biriminin değeri sizin lehinize olmayacak şekilde, önemli ölçüde değişebilir.

Bu nedenle, bir arbitraj stratejisi seçerseniz, ek maliyetleri önceden hesaplamalısınız.

Bir kripto para birimi portföyü oluşturma

Burada daha da basit. Hem popüler hem de az bilinen, ancak gelecek vaat eden altcoinler olan birkaç token satın alıp büyümelerini beklemeniz yeterlidir. Bu uzun vadeli bir yatırımdır. Portföyde farklı altcoinler bulundurarak bu yöntemin riskini azaltabilirsiniz. Bir tokenin değeri düşerse, diğerleri genellikle olduğu gibi makul bir şekilde yükselebilir ve kayıpları telafi edebilir.

Dengeli bir portföy oluşturmak kolay değildir. Tüm riskleri göz önünde bulundurmanız, istenen getiri seviyesini belirlemeniz ve yatırım stratejilerini seçmeniz gerekir. Aynı zamanda, başarılı bir yatırımcı veya tüccarın portföyünü kopyalayamazsınız. Tüm kripto para piyasası oyuncularının farklı hedefleri, risk toleransı ve yatırım ufku vardır.

Kripto para spreadleri

Aynı varlığın belirli bir zaman diliminde alış ve satış fiyatları arasındaki farkı ifade eden değerdir. Kripto para ticaretinde neyin yaygın olduğunu basit kelimelerle açıklarsak, her kripto paranın iki piyasa fiyatı olduğunu söyleyebiliriz: satılabileceği ve satın alınabileceği.

Örneğin, bir tüccar Bitcoin'i 9.985$'a alıp herhangi bir kripto borsasında 9.981.5$'a satabiliyorsa, 3.5$'lık fark spreaddir.

Başarılı ticaret için spreadi bilmek ve hesaba katmak gerekir. Özellikle scalping ile uğraşan tüccarlar için önemlidir, çünkü küçük bir fark bile kar elde etmede engel olabilir ve hatta bazen zarara neden olabilir.

Deneyimli piyasa katılımcılarının tavsiyeleri

 • Bir kripto para biriminin değeri keskin bir şekilde yükseldiyse, sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin ve tüm paranızla satın almaya başlamayın. Hızlı bir büyüme döneminde kripto para satın almak, muhtemelen bir kayıpla sonuçlanacaktır. Her acemi tüccar böyle bir durum da kötü tecrübeler yaşamıştır.

 • Büyük fonları riske atmayın. Özellikle tecrübeniz yoksa bu şekilde daha hızlı ve daha fazla kazanabileceğinizi düşünmeyin.

 • Kaybetmekten korkmadığınız bir miktarla başlayın.

 • Tüm işlemlerinizin başarılı olmayacağı gerçeğini kabul edin.

Ve belki de son tavsiye. Durumu analiz ettikten sonra kripto para birimi satın aldıysanız ve yarın fiyatının düştüğünü öğrendiğinizde panik yapmayın. Bu dönemde yapılacak en iyi strateji, gergin olmamak ve sakince beklemektir. Uygulama, vakaların %90'ında fiyatın tekrar yükselmeye başladığını gösteriyor. Bu yüzden tüm duyguları bir kenara bırakmaya çalışın ve ticarette sorumlu davranın.

Artık kripto ticaretinin ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Sonuç olarak, kripto para ticaretinin para kazanmak için çok çeşitli fırsatlar sunduğu söylenebilir. Minimum yatırımla borsada işlem yapmaya başlayabilirsiniz, ancak karlı ticaret için kripto para birimi ve piyasanın derinlemesine analizi için çok çaba sarf etmeniz ve zaman ayırmanız gerekecektir.

...

Next page