Kripto para madenciliğinin nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki makaleyi okuyun

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Kripto para madenciliği nedir? Kripto para madenciliği ne demek? 

Kripto para madenciliği yapmanın birçok yolu var, ancak en karlı kripto para birimleri hangileri? Kripto madenciliği nedir? Kendiniz bir madencilik teçhizatı mı satın almalısınız yoksa bulut madenciliği mi yapmalısınız? Kripto para madenciliği ne kadar kazandırır? Kâr nasıl hesaplanır? Hangi kripto para madenciliği?

Bunların hepsini tartışacağız ve hangisinin en karlı ve en kolay kripto para madenciliği olduğunu görmek için üç ana yolu karşılaştıracağız.

Peki kripto para madenciliği nedir ve kripto para madenciliği nasıl yapılır, nasıl çalışır? Kripto para madenciliği tanımına göre madencilik, diğer kullanıcıların işlemlerini (örneğin Bitcoin işlemi) bir bilgisayarla doğrulama ve ardından bunları blok zincirine ekleme sürecidir. Ödül olarak madenciler kripto para alırlar.

Kripto para madenciliği nasil yapiliyor? 

Kripto madenciliğine başlamanın 3 ana yolu vardır:

1. GPU madencilik teçhizatı (video kartları kullanarak madencilik)

2. ASIC madencilik teçhizatı

3. Bulut madenciliği

1. GPU Madencilik Teçhizatı

gpu mining rig

GPU Madenciliği, bu tür kripto para madenciliği için ekran kartı kullanılıyor (video grafik kartları). En popüler GPU'lardan bazıları NVIDIA GTX1060, GTX1070 ve GTX1080Ti ile RADEON modelleri RX470/RX480 RX570/RX580'dir. RADEON GPU'ların daha fazla elektrik tükettiği, ancak genellikle NVIDIA GPU'lardan daha ucuz olduğu belirtilmelidir. Performans açısından, NVIDIA GPU'lar genellikle daha iyidir. Bununla birlikte, herhangi bir GPU performansı büyük ölçüde elektriğin fiyatına bağlıdır. Bu nedenle, tüm yönler dikkate alınmalıdır.

mining rig example

Kripto para madenciliğinin en önemli faktörleri

 • Elektrik maliyeti
 • Madencilik zorluk seviyesi
 • GPU performansı (watt başına hash oranı)

Kripto para madenciliği maliyeti, yatırımın başa baş noktası

Akıllı yatırımcıların dikkate alacağı bir diğer önemli konu ise madencilik ekipmanlarının (madencilik donanımı) maliyetidir. Madencilik teçhizatını ne kadar ucuza satın alırsanız, yatırımınızın karşılığını o kadar hızlı alırsınız. Madencilik donanımı hakkında nihai bir karar verirken fiyatın tek faktör olmaması gerektiğini unutmayın. GPU'nun veya başka bir parçanın arızalanması durumunda bir garantiye sahip olması çok önemlidir. Aksi takdirde ekstra yatırıma ihtiyaç duyulacaktır.

Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Ethereum, madencilik için en popüler altcoinlerden biridir, sürecin nasıl göründüğünü kısaca anlatacağız. Kripto para madenciliği için gerekenlere değinecek olursak, bir madencilik teçhizatı edinmeniz gerekiyor, ilk riginizi inşa etmek için gereken tüm bileşenlerin listesine aşağıdan bakabilirsiniz. İkinci olarak, BIOS'u doğru bir şekilde yapılandırmanız, işletim sistemini ve gerekli yazılımı yüklemeniz gerekir.

Üçüncüsü, madencilik havuzunun ayrıntılarını ve kişisel kripto para cüzdanınızı (gelir alacağınız cüzdan) belirtin. 

Şu anda Ethereum'un madencilik yapmayı mümkün kılan bir çalışma kanıtı (proof of work) sistemi çalıştırdığını unutmayın, ancak gelecekte payın kanıtlanması (proof of stake) sisteminin tanıtılacağı açıklandı. Plan resmi olarak hala geçerli, bu nedenle Ethereum madencileri, yeni protokol güncellendiğinde madencilik yapmanın imkansız olacağının farkında olmalıdır. 

İşte bu, başlamaya hazırsınız. Ayrıca, madencilik teçhizatınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı özel hususları da ele alıyoruz.

GPU madencilik teçhizatı nasıl kurulur?

İlk madencilik teçhizatınızı kurmak için bir kasaya/şaseye (çevrimiçi satın alınabilir veya kendiniz yapabilirsiniz) ve aşağıdakileri içeren madencilik donanımına ihtiyacınız olacak:

-   Anakart (etkin PCI yuvalarının sayısı, kullanmayı planladığınız GPU sayısından az olmamalıdır)

-   Depolama: SSD disk (LINUX için 16 gb yeterlidir)

-   RAM (4GB)

-   PSU (güç kaynağı madencilik teçhizatına bağlıdır, ayrıntılar için sonraki bölüme bakın)

-   İşlemci (seçilen anakart için uygun olan herhangi biri)

-   Yükselticiler (PCIe yükselticileri, GPU'lar için ek alan sağlamak için kullanılır. PCIe yükseltici aslında GPU madencilik teçhizatına birden fazla GPU yerleştirmek için ek alan sağladığından, genellikle çoklu GPU madencilik teçhizatının temel bileşenidir.)

-   Video kartları (daha yüksek bilgi işlem gücüne sahip kartlar, daha yüksek hash oranı ve dolayısıyla daha yüksek ödüller sağlayacaktır)

-   Wattmetre (elektrik prizindeki gerçek güç tüketimini izlemek için)

Gördüğünüz gibi, genellikle bir PC oluşturuyormuşsunuz gibi liste aynıdır.

GPU madenciliği için gerekli Güç Kaynağı nasıl hesaplanır?

GPU'larınızı beslemek için ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu hesaplamak önemlidir. İşte bunu nasıl hesaplayabileceğinize dair bir örnek.

ÖRNEK RIG: 6 Ekran kartı NVIDIA GTX1070

-   Genel sistem 150w gerektirecektir

-   GPU'lar: 120w x 6 = 720w

-   Yükselticiler 60w x 6 = 360w

-   Toplam: 150w + 720w + 360w = 1230w

Görüldüğü üzere, ya en az 1200w olan 1 güç kaynağına ya da her biri en az 600w olan birbirine bağlı 2 güç kaynağına ihtiyacınız vardır.

Bunu göz önünde bulundurarak, alabileceğiniz en iyi fiyatlandırma seçeneklerinin neler olduğunu kontrol edebilirsiniz, çünkü madencilik teçhizatını ne kadar ucuza alırsanız, o kadar hızlı karşılığını alırsınız ve yatırımınızın başabaş noktasına ulaşırsınız.

GPU madenciliği için yazılım Ethereum

Kripto para madenciliği için sistem: Madenci için en popüler işletim sistemi seçenekleri şunlardır:

-   Windows 10

-   HIVE OS (madencilik için Linux modifikasyonu)

-   ETH OS (madencilik için Linux modifikasyonu)

Her bir işletim sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını derinlemesine incelemeyeceğiz, bunun yerine sadece deneyimlerimizi paylaşacağız. En iyi kripto para madenciliği

için Windows'a sahip olmak kulağa çekici geliyor, ancak gerçekte ayrıntılara dalarsak, bu muhtemelen en dengesiz ve karmaşık seçenektir. Ancak, genel olarak nasıl çalıştığını görmek ve somut bir anlayış elde etmek için mevcut PC'nizle madenciliği denemek istiyorsanız, muhtemelen en az korkutucu seçenektir.

HiveOS, ilk 3 madencilik teçhizatını bağlamak için ücretsiz olan ve kurulumu ve çalıştırması oldukça basit olan nispeten yeni bir seçenektir. Madencilik teçhizatını önceden yüklenmiş HiveOS Linux derlemesiyle çalıştırdıktan sonra, süreç sizden oluşturduğunuz madencilik teçhizatını çevrimiçi kabininize bağlamanızı isteyecektir. Ardından, tüm yapılandırma ve yönetim çevrimiçi gerçekleşir. İşletim sistemini kurduktan sonra madencilik yazılımı yüklemeniz gerekecek, en popüler olanı seçmek güvenli ve kararlı bir seçenektir:

-  Claymore

-   CGMiner

-   Ethminer

-   PhoenixMiner

Madencilik için daha egzotik altcoinler seçmek, daha az popüler madencilik yazılımı gerektirebilir.

2022'de çıkarılacak en iyi kripto para mı?

Hangi kripto para madenciliği? GPU'larınız için en karlı altcoinler, bu seçim bir dizi faktörü içerdiğinden herhangi bir gün, herhangi bir zamanda daha karlı olan değişebilir, ancak en önemlisi, en iyi kripto para madenciliği seçeceğiniz altcoinin fiyatına bağlı olacaktır. Şu anda madencilik teçhizatınız için en karlı kripto para madenciliği seçeneğini görmek için https://whattomine.com adresini kontrol edebilirsiniz.

Yine de, mevcut kripto para madenciliği hesaplama araçlarını, madencilik karlılık hesaplayıcılarını kullanmak dışında, uzun vadeli düşünmenizi öneririz. Ethereum, arkasında güçlü bir ekip ve nispeten uzun bir geçmiş ile kripto para birimi endüstrisinin 1 numaralı altcoin'idir. Ocak 2018'de Ethereum fiyatının 1300 USD'ye ulaştığını gördük. Ethereum madenciliği bugün en karlı seçenek olmayabilir, ancak madencilik ödüllerinizi elinde tutar ve daha sonra yüksek seviyelerde satarsanız, madencilik teçhizatınızın karlılığı ne olur? Evet, daha yüksek olacak.

Madencilik için GPU overclock nasıl yapılır?

Ucuz elektriğiniz varsa veya olabildiğince hızlı kripto almak istiyorsanız overclock stratejiniz değişebilir (bu durumda piyasadan Bitcoin veya Ethereum satın almayı düşünebilirsiniz). Akılda tutulması gereken genel bir fikir, overcloku ne kadar yüksek ayarlarsanız madencilik teçhizatınızın o kadar fazla güç tüketeceğidir. Bu nedenle, elektrik maliyetleriniz artacağı için ekstra hash oranının hala mantıklı olacağından emin olun.

Hem hash oranını artırmanıza hem de güç tüketimini azaltmanıza izin verebileceğinden, optimum ayarları çevrimiçi olarak dikkatlice arayın.

Ethereum madencilik havuzuna nasıl katılınır?

Madencilik havuzuyla ilgili temel endişeniz, boyutu ve istikrarlı bir şekilde çalışabilme kapasitesi olmalıdır. Şunlarla başlamanızı öneririz, kripto para madenciliği siteleri:

 • https://nanopool.org
 • https://dwarfpool.com

Kripto para madenciliğine başlamak için çok mu geç?

Bazı insanlar için geç olabilir ve diğerleri için hala iyi olabilir. Diğer şeyler eşit olduğunda, elektriğin maliyeti ilk endişeniz olmalıdır. Ucuz elektriği (0,1 USD kWh'den az) olan bir ülkede yaşadığınız için şanslıysanız, madenciliği bir yatırım olarak düşünmek iyi bir fikir olabilir. Türkiye kripto para madenciliği oldukça popülerdir. Artan elektrik maliyetlerine rağmen döviz kurundaki artış Türkiye’de kripto para madenciliğini halen canlı tutmaktadır.

Kripto madenciliği karlı mı?

Bir örnek verelim, NVIDIA GTX 1070 ekran kartlarıyla bir madencilik teçhizatı kurduğunuzu hayal edin. Şimdi madencinin ortalama sonucuna bakalım: 

Madencilik teçhizatı donanımının fiyatı: 3000 EUR

Madencilik için hedef altcoin: Ethereum

Piyasadaki altcoin fiyatı: 1 ETH başına 280 Euro

Hash Oranı: 180MH/s

24 saat başına ödül: 0.0144 ETH

Ödül, 30 gün: 0.432 ETH

Elektrik giderleri (kWh): 518 

Elektrik maliyeti: 77 EUR (kWh başına 0,15 EUR maliyetle)

Aylık gelir: 121 (Ethereum'ın mevcut fiyatı 280 EUR'dur)

Aylık kar: 44 EUR

eth mininig

Calculated at Ethereum mining calculator WhatToMine

Ethereum fiyatı değişmezse, yatırımınızdaki başabaş noktasına ulaşmak 68 ay sürecektir. Ancak, tüm geliri biriktirirseniz ve Ethereum'un fiyatı 6 ayda 600 EUR'ya gelmesi durumunda, elektrik giderleriniz 462 EUR, ödüller ise 1555 EUR olacaktır ve bu da size 6 aylık bir süre için 1093 EUR kar bırakacaktır.

6 ayda Ethereum fiyatı 1000 EUR'a ulaşırsa ve biriken Ethereum'unuzu satarsanız, kârınız 2130 euro olur, bu da onu çok daha çekici kılıyor, değil mi?

Herhangi bir senaryonun, madencilik yaparken izlediğiniz fiyat beklentilerinize ve stratejinize bağlı olduğunu görebilirsiniz.

Madencilik açıkçası riskli bir şeydir, ancak bazı durumlarda oldukça karlı olabilir.

Artıları

 • GPU, ASIC'den daha kolay satılabilir
 •  Kripto para birimini değiştirmek kolaydır (çok sayıda altcoin seçeneği var)
 •  Yeniden programlanabilir

Eksileri

 • Tipik evler için Yüksek Güç Tüketimi
 • Kesintilerden Kolayca Etkilenir (çok kararlı değil)
 • PC'ye ihtiyacı var
 • Bakımını kendiniz yapacaksanız donanım bilgisi gerektirir
 • ASIC'lerden daha az Madencilik Gücü gerektirir

2. ASIC Madencilik Teçhizatı

asic mining rig

ASIC madenci, madencilik yapmak için Uygulamaya Özel çipler kullanıyor. Bu tek başına size, bu madencilik yöntemini kullanırken çok sayıda kripto para birimi arasında geçiş yapamayacağınızı söyler. Her ASIC, yalnızca belirli bir algoritma üzerinde madencilik yapabilir. Örneğin, Bitcoin, SHA256 algoritmasına dayanmaktadır ve Bitcoin madenciliği dışında, örneğin Bitcoin Cash madenciliği veya Litecoin madenciliği için de kullanılabilir.

ASIC madenciliğinin artan zorluk sonucu oluştuğunu belirtmek gerekir. CPU madenciliği ve GPU madenciliği, özellikle bitcoin madenciliği için daha az verimli hale geldi ve bu da yenilikçileri ASIC geliştirmeye odaklanmaya zorladı.

En büyük ASIC madenci üreticileri:

 • Bitmain
 • BitFury
 • InnoSilicon

Bitcoin madenciliği yapmak ne anlama geliyor?

En yeni ASIC madencilerini kullanarak herkes evde bile Bitcoin madenciliğine başlayabilir.

ASIC madenci karlılığı

Kripto para madenciliği cihazı ASIC madenciliğinin hala karlı olup olmadığını görmek için en son madenciye, güçlü bir bitcoin madenciliği donanımı olan Bitmain'in Antiminer S17'sine bakalım. 

Madencinin fiyatı: 6 ayda ön sipariş için 2410 euro (inceleme anında)

Kripto para birimi: Bitcoin

Hash oranı: 53TH/s

24 saat başına Bitcoin ödülü: 0.00172 BTC

Bitcoin ödülü, 30 gün: 0.0516 BTC

Elektrik giderleri (kWh): 1512

Elektrik maliyeti: 227 EUR (kWh başına 0,15 EUR maliyetle)

Aylık gelir: 557 EUR (şu anki bitcoin fiyatı 10800 EUR'dur)

Aylık kar: 330 EUR

btc minging

Bitcoin madenciliği hesaplayıcısında hesaplandı – WhatToMine

Bu örnekte, Bitcoin fiyatının aynı kalması durumunda 7,3 aylık bir başabaş dönemi elde ediyoruz. Bu, şu anda elde edilmesi oldukça zor olan en son madenci ASIC'idir. Şu anda bayiye bağlı olarak 4-6 ay beklemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak, en popüler kripto para birimi Bitcoin madenciliği, özellikle Bitcoin fiyatı daha da artacaksa oldukça çekici görünüyor.

Artıları

 • ASIC madenciliğini başlatmak GPU madenciliğinden daha kolaydır
 • En yüksek güç tüketimi
 • En yeni ASIC, en yeni GPU'lardan daha hızlı eski hale gelebilir
 • Bilgisayara gerek yok
 • GPU madenciliğine kıyasla daha az kesinti olasılığı
 • Tak ve çalıştır

Eksileri

 • Geçiş yapılacak kripto para birimleri listesi kısa
 • Uygun soğutmaya ihtiyacı var. Genel olarak ASIC'ler, GPU'lardan çok daha fazla ısı üretir.
 • ASIC'in en son modeli değilse satmak zor olabilir
 • Karlılık büyük ölçüde Bitcoin fiyatına bağlıdır
 • Büyük oyuncular gelirse zorluk her an artabilir (GPU madenciliğinin aksine, ASIC madenciliği kolayca ölçeklenebilir ve kontrol edilebilir, bu nedenle büyük yatırımcılar için oldukça çekici oldu, bu da sonunda bitcoin ağı madenciliği zorluğu üzerinde önemli bir etki gösteriyor)

3. Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, bir madencilik şirketinden hash gücü kiralamanız ve sizin için her şeyi yapmalarıdır. Elektrik veya ekipman için bir yer bulma konusunda endişelenmenize gerek yok. Başlamak çok kolay ve ucuz. Ama bunu kâr için yapıyoruz, hangisi daha kârlı?

Ana kar faktörleri:

 • Elektrik maliyeti (elektrik ne kadar ucuzsa o kadar fazla kar elde edersiniz)
 • Madencilik ödülleri (madencilik blok ödülü ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla kar elde edersiniz)
 • Kripto para biriminin fiyatı (yüksek fiyat daha fazla kar sağlar)
 • Bulut madenciliği ücreti (yalnızca bulut madenciliği için, daha yüksek ücret daha düşük kar anlamına gelir)
 • Madencilik zorluğu (madencilik zorluğu ne kadar yüksekse, madencilik ödülü o kadar düşük olur, dolayısıyla daha düşük kâr)

Biraz araştırma yaparsanız, kripto para bulut madenciliği hakkındaki kamuoyu görüşleri çok da iyi değil. Bulut madenciliği Devleri:

 • Hashing 24
 • Genesis Madencilik

Bunlar, size en iyi fırsatları sunabilecek bulut madenciliği oyunundaki en büyük oyunculardır. Madencilikle ilgili olan şey, kârların sabit olmamasıdır, bu nedenle tam olarak ne kadar kazanacağınızı söylemek zor.

Madenciliği yapılan bir kripto para biriminin değeri sürekli değişiyor. Aynı zamanda ne kadar madencilik gücü kiraladığınıza da bağlıdır.

En istikrarlı madencilik şirketlerinde giriş yatırım engelinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu unutmayın. Perakendeyi hedefleyen ve 500 USD'lik yatırımla başlamayı teklif eden şirketlerin çoğu artık yok.

Kripto madenciliği kar formülü

Belirli bir para biriminin ne kadarını çıkaracağınızı hesaplayın ve değerini takip edin. WhatToMine, madencilik karlarını hesaplamak için harika bir araçtır. İlk başta karmaşık görünebilir. Madencilik gücünüzü öğrendikten sonra, elektrik maliyetlerinizi ve madencilik donanımınızın ne kadar güç tükettiğini öğrenin. Ardından, madencilik getirilerinden faturaları çıkarın ve geriye kalan kârınızdır.

Madencilikten ödülleri nereden alacağım?

Madenciliği denemiş olanlar veya kriptoyla derinden ilgilenenler için çok açık olabilir, ancak yeniyseniz, o kadar net olmayabilir ,“kripto madenciliği nasıl çalışır ve madencilik için ödüllerimi alır mıyım”.

İlk olarak madencilik teçhizatınızı kurarken madencilik ödülünü hangi adrese alacağınızı belirleyeceksiniz. İkincisi, madenciliği başarıyla yapacağınız için madencilik havuzundaki bakiyeniz artacaktır. Minimum seviyeye ulaştığınızda, ödeme hesabınıza yapılacaktır. Böylece, madencilik teçhizatınızın sonuçlarına bağlı olarak, eşiğe her ulaşıldığında birikmiş ödüller alacaksınız.

Bulut madenciliği ile benzer şekilde çalışır ancak şartlar şirketten şirkete farklılık gösterebilir.

Kripto madenciliği vergileri

Yaşadığınız yere bağlı olarak, madencilikten elde ettiğiniz ödüller için vergi ödemeniz gerekebilir. Çoğu ülkede, gelir üzerinden vergi ödemeniz gerekir. Bununla birlikte, çoğu ülkede kripto para birimleri hala yasallaştırılmamıştır, bu nedenle madencilik ödüllerinizi satmadığınız ve banka hesabınıza fiat para (USD, EUR, GBP, vb.) almadığınız sürece vergiden muaf olabilirsiniz (bu finansal tavsiye değildir). Ayrıntılar için lütfen Eyalet Vergi Dairesi ile teyit edin. Bu nedenle, kripto para birimi madenciliği yapmak ne anlama gelir bunu ülkenizde açıklığa kavuşturmak inanılmaz derecede önemlidir.

Çözüm

Özetlemek gerekirse, madencilik hala kripto para birimlerinden kâr etmenin harika bir yolu olabilir. Madencilik ölmedi.

Kripto para madenciliği ekran kartı ile yapıldığında çok daha fazla sayıda coin madenciliği imkanı sunar.

Kripto para madenciliği bilgisayar ile yapılabilir ve kripto para madenciliği için bilgisayar seçiminde  yapılacak madencilik türü tercihinizde belirleyici olacaktır. ASIC kripto para madenciliği makinası bunun bir istisnasıdır.

Elektrik maliyetinin 0,24 USD ’ye eşit veya daha yüksek olduğu ülkelerde madencilik karı sıfırdır, maliyet düşükse kârdasınız.

Birkaç örnek:

En ucuz elektriğe sahip ülkeler arasında, 1 kWh'nin yalnızca 4,1 sent ABD dolarına mal olduğu Ukrayna yer alıyor, bu da altı kartlı bir NVIDIA GTX1070 madencilik teçhizatını çalıştırmanın size günlük 3,46 ABD doları (aylık 103,8 ABD doları) kar sağlayacağı anlamına geliyor, bu nedenle madencilik teçhizatı 2000 USD ‘ye satın alındıysa (ikinci el madencilik teçhizatının fiyatı), o zaman yatırımınızın karşılığını almanız 19 ay sürecektir.

Bulut üzerinden yapılan kripto para madenciliği uygulamaları da mutlaka bir seçenek olarak akıldan çıkarılmamalıdır. Kullandıkları kripto para madenciliği programı ve arayüzleri kullanıcılar için madenciliği kolaylaştırmaktadır. Bulut madenciliği konusundaki uyarımızı aklınızdan çıkarmayın.

stats

Kaynak: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricity_price_statistics

Kripto para birimlerinden kâr elde etmenin bir başka harika yolu da ticarete başlamaktır. Kripto ticareti yapmak kolay olmasa da, bazıları madencilik zorluğu önemli ölçüde arttığından ve kripto para birimi değeri o kadar yüksek olmadığından kripto ticaretinin şu anda izleyebileceğiniz en iyi strateji olduğunu söylüyor.

Umarım şimdi kripto para madenciliği mantığını kavradınız ve kripto para madenciliğinin ne anlama geldiğini anlıyorsunuzdur. Güncel kalmak için WunderTrading'den en son kripto para haberlerini okuyun.

...

Next page