Ayı Piyasası Nedir

WunderTrading

MAKE YOUR CRYPTO WORK

Ayı piyasası nedir ve bu piyasada nasıl yatırım yapılır?

Herhangi bir tüccar için borsa ayı piyasasının ne olduğunu ve ondan nasıl kâr elde edileceğini anlamak önemlidir. Bu makale, karlı ayı piyasası stratejilerinin ayrıntılı bir analizini sağlayacaktır. Ayı boğa piyasası ne demek? Bitcoin ayı piyasası nedir? Bitcoin ayı piyasası ne zaman başlar? Ayı pazarı nedir? Borsa ayı tuzağı nedir? Sorularına cevap arayacaktır.

Ayı piyasası nedir? Ayı piyasası nasıl anlaşılır?

Ayı piyasasının ne olduğunu anlamak için öncelikle trend kavramını tanımlamamız gerekiyor. 

Trend, finansal piyasada sürekli tekrar eden fiyat değişiklikleri eğilimidir. Trendler her zaman bir sebeple başlar ve biter. Analistler ve uzmanlar genellikle eğilimleri değiştiren, durduran veya değiştiren faktörleri belirleyebilirler. Ve en önemlisi, bu tür faktörlerin, oranı doğrudan etkilemeden önce bile tespit edilebilmesidir.

Böylece teknik analiz yardımıyla bir varlığın fiyatındaki değişiklikleri tahmin etmek ve buna dayalı olarak karlı anlaşmalar yapmak mümkündür. Trendleri belirlemekten bahsederken, sonradan sebep-sonuç ilişkisi aramaktan değil, durumu analiz etmekten ve o anda karar vermekten bahsediyoruz.

Teknik analizin ancak öngörülemeyen haberler olmadığı sürece işe yaradığına dikkat edilmelidir. Önemli haberler, ortaya çıkmadan önce başına ne gelirse gelsin, trendi değiştirebilir.

Bu, özellikle onu temelden değiştirebilecek küresel olaylara diğer tüm pazarlardan daha duyarlı olan kripto para birimi piyasası için geçerlidir. Her gün yeni teknolojik çözümlerin ortaya çıktığı, yasal düzenlemelerin değiştiği, blockchain'i insan yaşamının çeşitli alanlarına sokmaya yönelik girişimler hep kripto para alanındadır.

Artık trend kavramını biraz anladığımıza göre, düşüş piyasasının ne anlama geldiğini tanımlayalım.

Soruyu cevaplamak - ayı piyasaları nedir? - Çoğu varlığın fiyatının aşağı yönlü olduğu bir piyasa durumu diyebiliriz. Çoğu tüccar, karı sabitlemek için varlıkları satarlar. Başka bir deyişle - şu veya bu şirketin (veya şirketler grubunun) hisse fiyatının belirli bir düşüş dönemine girmesidir.

Bu kavram, bir bütün olarak makroekonomi ile ilgili olarak ve ayrı sektörler, hisse senetleri, vadeli işlemler, emlak ve kripto para birimi ile ilgili olarak kullanılır.

Borsada ayı ne anlama gelir?

Profesyonel çevrelerde "ayılar" düşüş için oynayan tüccarlardır, yani piyasada "açığa satış" pozisyonu alırlar. Bu terim, diğeriyle - "boğalar" ile tezat oluşturuyor. Her iki takma ad da sonsuza kadar verilmez, ancak belirli bir süre için veya bir işlem için, bir sonraki işleme kadar, tüccar başka bir enstrüman kullanabilir ve "ayı" dan "boğa" ya da geri dönebilir. Borsadaki ayılar ve boğalar, WunderTrading ve diğerleri gibi tüm borsalardaki veya ticaret platformlarındaki tüm hisse senedi işlemlerinin ana katılımcılarıdır.

Neden bu karşılaştırma? Borsada ayının ne olduğunu anlamak için bu hayvanların saldırılarını hatırlamamız gerekiyor. Her şey bu hayvanların saldırma şekliyle ilgili: Ayı kurbanının üzerine yığılarak onu aşağı itiyor ve boğa ise rakibini boynuzlarıyla yukarı kaldırıyor. Artan yönde oynayan tüccarlar, hisse senedi satın alarak onlara olan talebi artırır ve böylece fiyatın büyümesini teşvik eder. Düşüşe oynayanlar ise stokları satışa çıkarıyor, böylece ek arz yaratıyor ve fiyatın düşmesine katkıda bulunuyor. Bu nedenle, soruya cevap olarak - Boğa ve ayı piyasaları nedir? - boğaların yapay olarak fiyatları yükseltmesi ve ayıların fiyatları yapay olarak düşürmesidir.

Ayı ve boğa piyasasının anlamını anladık. Aşağıda, piyasanın ayı mı yoksa boğa mı olduğunu nasıl anlayacağınızı anlatacağız.

Ayı piyasasına ne sebep olur ve ayı piyasası ne kadar sürer?

Ayı piyasası stratejisi tanımı, zayıf bir ekonomi tarafından belirlenebilir. Düşük istihdam, yavaşlayan tüketici harcamaları ve azalan iş karlılığı gibi çeşitli faktörler buna katkıda bulunur. Bu faktörlerin çoğu bir durgunluğa yol açabilir.

Yatırımcılar, ekonominin ne zaman yavaşladığını yargılamak için temel ekonomik sinyalleri (işe alma, ücret artışı, enflasyon ve faiz oranları) yakından takip ediyor. Ancak durum her zaman iyi tanımlanmış bir model izlemeyebilir. Örneğin, COVID-19 salgını söz konusu olduğunda, bazı göstergeler biraz farklıydı. Yaygın iş yeri kapanışları, işsizlik başvurularındaki artış ve sosyal mesafe önlemleri gibi şeyler, ekonominin sıkıntıya girdiğinin göstergelerinden sadece birkaçıydı.

Yatırımcılar ekonominin daraldığını gördüklerinde, şirket kârlarının yakın gelecekte düşmesini beklerler. Böylece hisse senedi satarak piyasayı aşağı çekerler. Başka bir deyişle, borsadaki ayı anlamı çoğunlukla artan işsizliği ve kötüleşen ekonomik durumu gösterir. Peki, Bitcoin ayı piyasası ne kadar sürer?

Ayı piyasaları, boğa piyasalarındaki 1742 güne kıyasla ortalama 363 gün ile boğa piyasalarından daha kısa olma eğilimindedir. WunderTrading'e göre, istatistiksel olarak daha az ciddi olma eğilimindedirler: Boğa piyasasında ortalama %159'luk bir kazanca kıyasla ortalama %33'lük bir kayıpla istatistiksel olarak daha az şiddetli olma eğilimindedirler. Örneğin, 11 Mart 2020'de başlayan koronavirüs ayı piyasası, sadece birkaç hafta sonra boğa piyasası aşamasına girdi, ancak virüsün ekonomik zararını tam olarak belirlemek hala imkansız.

Ayı piyasası olarak kabul edilen nedir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi teknik analiz ile ayı borsası tanımı yapılabilir. Piyasaya ayılar hakim olduğunda durumu karakterize eden temel parametrelere bakalım:

  • Art arda gelen her düşüş zirvesi bir öncekinden daha düşüktür.
  • Varlıkların fiyatı neredeyse her zaman orta vadeli hareketli ortalamalar arasındadır.
  • Olumsuz haberler ve varlıklarla ilgili tüccar duyarlılığı.
  • Alıcı sayısı satıcı sayısından çok daha azdır.

ABD standartlarına göre ayı piyasası ne demektir? İki ay veya daha uzun bir süre içerisinde fiyatın %20 oranında düşmesi durumudur. Aslında, kısa vadeli piyasa dalgalanmaları daha önemli olabilir, ancak genellikle tüccarlar tarafından hızla satın alınırlar - fiyat çok düşerse, satın almak satmaktan daha karlı hale gelir.

Dolayısıyla, ayı tanımlı borsa, belirli bir şirkette veya bir bütün olarak ekonomide ciddi bir sorundur. Büyük oranda indirimli varlıklar bile tehlikeli veya satın almaya değmezken, uzun süre güvenli ve kârlı olmak için ciddi bir ekonomik kriz gerekir. Bankalar para kaybediyor çünkü borç alanlar onları geri ödeyemiyor, kimse rehinli hisse senedi almak istemiyor ve iş veya menkul kıymet yatırımları için kredi almak çok zor.

Kripto ayı sezonu nedir? Yukarıda belirtildiği paralelde kripto varlıkların topyekün değer kaybı yaşadığı dönemdir.

Ayı tuzağı ne demek?

Ayı piyasası mı geldi? Bu sorunun cevabını tüm tüccarlar merak ederler. Kripto para ayı piyasası ne zaman başlar 2022 yılında devam eden piyasa koşulları incelendiğinde, trendin aşağı yönlü olduğu gözden kaçmayacaktır. Deneyimli tüccarlar ayı dönemi nedir, ayı piyasası boğa piyasası arasında ne gibi farklar bulunur sorularının cevaplarını pek çok defa tecrübe etmişlerdir. Ayı tuzağı bir boğa piyasası içinde trendin geçici olarak yön değiştirmesidir. Borsa ayı sezonuna girmiş gibi görünse de kısa sürede yön değiştirir.

Ayı piyasasında nasıl para kazanılır?

Bir bütün olarak ekonomi açısından, bir ayı piyasasında olanlar en iyi hareket seçenekleri değildir. Bu süre zarfında fiyatların düşmesi, işletme kârlarının azalmasına ve sonuç olarak işsizlik ve beraberindeki diğer hoş olmayan faktörlerin artmasına neden olur.

Bununla birlikte, bir tüccarın bakış açısından, hangi piyasada para kazanılacağı tamamen aynıdır. Borsada ayı piyasasının ne olduğu ve ekonomiyi nasıl etkilediği önemli değil, bir tüccar boğa piyasasında gibi para kazanabilir. Bunun için birkaç strateji seçeneği var.

Short pozisyonlar

Belirli bir şirketin hisselerinin ciddi şekilde aşırı değerlendiğinden ve muhtemelen birkaç gün içinde değerinin çoğunu kaybedeceğinden emin olduğunuz bir durum hayal edin. Bu tür bilgilere sahip olmak ve borsada ayı piyasasının ne olduğunu bilmek, bundan para kazanmaya çalışmamak aptallık olur.

Mesele fiyat indirimleri değil, hisselerin değerindeki artışla ilgili olsaydı, mesele oldukça basit bir şekilde çözülürdü - sadece bu şirketin gerekli miktarda hissesini satın almak yeterli olurdu ve yükselişlerinden sonra fiyat olarak, onları zaten daha yüksek bir fiyata satardık. Bu durumda satış fiyatı ile alış fiyatı arasındaki fark sizin kârınız olacaktır.

Ve bu durumda ne yapmalı? Bu durumda hisseleri almamalı, satmalısınız. Onları daha sonra daha düşük, çok daha uygun bir fiyattan geri almak için satmak. Ama sende olmayan bir şeyi nasıl satarsın? Ticarette bu soru oldukça basittir:

İlk olarak, tüccar, komisyoncudan gerekli miktarda hisse senedi ödünç alır.

Tüccar daha sonra ödünç alınan hisseleri borsada mevcut fiyatından satar.

Fiyat düştükten sonra tacir hisseleri geri alıp komisyoncuya iade eder ve manipülasyondan arta kalan parayı cebine koyar.

HODL

HODL terimi yalnızca kripto para piyasasında kullanılır, bu nedenle acemi tüccarlar bunun ne anlama geldiğini her zaman anlamazlar. Başlangıçta HOLD kelimesinin yanlış yazılmasının bir sonucu olarak, kripto para birimi yatırımları dünyasında yakalandı. Kısaltma artık yaygın olarak "Sevgili Yaşam için Bekle" olarak deşifre ediliyor, yani fiyat ne kadar düşerse düşsün yatırımcıların satmayacağı pozisyonlar.

Bu nedenle HODL, yeterince uzun süre beklemeye istekli olanlar tarafından kullanılan bir stratejidir. Kripto para piyasası hala oldukça genç olduğundan ve günümüzün yüksek oynaklığı, düşük kotasyonlar ve keskin düşüşler genellikle sadece piyasa istikrarı ve oluşumunun unsurları olarak görülüyor. HODL taraftarlarının yol gösterici ilkesi, herhangi bir baskıya karşı paralarını korumaktır. Bir gün piyasa dengelendiğinde ve dijital para birimleri kabul gördüğünde, yeni teknolojiye olan inançlarının ödüllendirileceğini umuyorlar.

HODL stratejisi, kripto para kültürünün ayrılmaz bir parçası haline geldi ve dünya çapındaki yatırımcılar tarafından geniş çapta kabul görüyor. Çoğu insanın kripto para birimlerinin sonsuza dek hayatımıza girdiğine inandığı göz önüne alındığında, HODL büyük bir potansiyele sahiptir. Bu strateji, kripto para birimi veya hisse senedi fiyatlarının oldukça düşük olduğu bir ayı piyasası sırasında da kazanan bir strateji olarak kabul edilir.

Put Options

Bunlar, belirli bir tarihe ulaşıldığında önceden belirlenmiş bir fiyattan hisse senedi veya menkul kıymet satma hakkıdır. Böyle bir seçeneğe sahip olmak için ödenen paraya prim denir. Bir satım opsiyonunun değeri, dayanak hisse senedi düştükçe artar.

Hisse senedi, satım opsiyonunun kullanım fiyatının altına düşerse, onu daha yüksek bir fiyattan satma ve açık piyasada geri alma hakkını kullanabilir veya opsiyonun kendisini satabilirsiniz. Kendi planınızı kullanabilir veya bir kripto kopya ticaret stratejisine başvurabilirsiniz.

Koruyucu hisse senedi satın almak

Bunlar, tüketim malları sağlayan işletme hisseleridir, bu nedenle ekonomik durum ne olursa olsun ürünler sürekli talep görmektedir. Yiyecek ve içecek üreticileri bu tür şirketlere tipik bir örnektir. 

Gelişmekte olan bir ekonomide, yatırımcılar "döngüsel hisse senetlerine" yatırım yapma eğilimindedir. Bunlar elektronik, otomobil gibi sözde lüks ürünler üreten şirketlerin hisse senetleridir. Bu şirketlerin hisseleri böyle bir ekonomide gelişme eğilimindedir.

Bununla birlikte, kötü bir ekonomide, iyi yatırımcılar, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan şirketlerin hisse senetlerine yönelme eğilimindedir. Bu, yatırımlarını korur ve ayı piyasasında para kazanırlar.

Short ETFs

Bir ETF, menkul kıymetleri bir endeks, sektör, emtia veya başka bir varlığa dayalı olarak havuzlayan bir Borsa Yatırım Fonudur. Bu tür fonlar, dayanak fiyat düştüğünde gelir getiren hisse senetlerinin toplanmasını içeren başka bir yatırım güvenliği stratejisidir.

Bir ETF kullanmak, açığa satışa benzer, ancak fark, üretilen getirinin piyasa endeksi ile ters orantılı olmasıdır. Bir ETF'nin bu ters korelasyonu, onu piyasa düşüşlerine karşı korunmak isteyen yatırımcılar için uygun hale getirir. Ayrıca, sektörler arasında varlıkları çeşitlendirmek için iyi bir yoldur.

Kısa ETF'ler, yatırımcıların kısa satış yapmak zorunda kalmadan ayı piyasasında para kazanmalarını sağlar. Uzun vadeli yatırım stratejileri olarak kabul edilmeseler de açığa satışa bir alternatiftirler çünkü tek kaybınız ETF'ye yatırdığınız miktardır.

Piyasanın ne getireceği, Ayı piyasası genellikle daha iyi zamanlara kadar ticareti bırakmak zorunda kalmaktan korkan birçok tüccarı üzer. Yine de, piyasayı iyi biliyorsanız, bu iyi bir kar elde etmek için başka bir şanstır.

Son olarak, bir kripto para ayı piyasasında kripto para birimi sahipleri için birkaç ipucu:

  • Başka bir kripto kışı başlasa bile paniğe kapılmayın. Daha önce bu tür birkaç dönem oldu ve her seferinde dijital varlıkların fiyatları yeniden yükselmeye başladı.
  • Farklı fırsatlardan ve para kazanma yollarından yararlanın.
  • Kriptoda bir büyüme dönemine hazırlanın - herhangi bir düşüş dönemi bir gün sona erecektir. Kripto kışı döneminde edinilen dijital varlıklar, daha sonra sanal para birimleri olumlu dinamikler göstermeye başladığında karlı bir şekilde satılabilir.

Ayrıca, kripto topluluğunun deneyimli üyeleri, yeni gelenlere kendilerini dijital varlık piyasasının bilgi ortamına bırakmalarını tavsiye ediyor. Ayı piyasasında borsa ne işe yarar bilginiz varsa ve her zaman en son haberlerden haberdarsanız, para kazanmak için daha fazla fırsatınız olur.

...

Next page